Work-life balance – życie nie kończy się na pracy

Nasze życie podzielone jest na trzy główne strefy: domową, zawodową i “prywatną” (czyli w  domyśle dla siebie). Strefy te, jak i czynności które w nich wykonujemy często przenikają się i miksują, przez co tracimy rachubę, na co i ile poświęcamy czasu. Przykładem może być chociażby przekładanie czasu wolnego na pracę lub rezygnacja z rozrywki w czasie wolnym (np. kręgli ze znajomymi) na rzecz odpoczynku, którego potrzebuje nasz organizm po zbyt wysilonej pracy. 

Czy nasza “elastyczność” musi przejawiać się rezygnacją z przyjemności, ze swojego czasu na rzecz “nieprzyjemnych” obowiązków, zwłaszcza tych zawodowych? Czy nie lepiej starać się dążyć do dzielenia swojego czasu po równo dla wszystkich stref? 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak stworzyć swoje CV tak, by pracodawca wybrał właśnie Ciebie?

Satysfakcja z pracy jest ważna

Co najmniej jedną trzecią doby spędzamy w pracy, więc jasnym jest, że złotym środkiem jest połączenie kariery zawodowej z realizacją swoich pasji. Niestety niewiele osób ma okazję zarabiać, robiąc to co sprawia im przyjemność, a nie to oferuje im mniej lub bardziej przypadkowo znalezione stanowisko. 

Jeżeli nie masz tego szczęścia, wciąż możesz myśleć o pracy, która będzie dla Ciebie bardziej satysfakcjonująca. Musisz szukać miejsca, w którym będzie Ci “dobrze”, biorąc pod uwagę wszystkie Twoje predyspozycje, cechy osobowości, preferencje kulturowe organizacji i wszelkie poprzednie doświadczenia. Kolejne stanowisko wybrane na “chybił-trafił” w Twojej karierze zawodowej, może okazać się znów mało satysfakcjonujące i demotywujące. 

Postaraj się przede wszystkim, poprzez dogłębną analizę, starać się znaleźć firmę/organizację, w której będziesz czuć się swobodnie, która będzie doceniać Twoje kompetencje, a sama forma czasowa pracy i realizacja zadań, pozwalała też na dobrą organizację czasu wolnego (np. elastyczny grafik, praca zdalna itd.). Oprócz tego musisz oczywiście uwzględnić również kwestię finansową, być pewnym swoich oczekiwań, znać sytuację na rynku i starać się znaleźć pracę, która zapewni Ci uczciwe, adekwatne do kompetencji wynagrodzenie. 

Work-life balance to zatem podstawa naszego dobrego samopoczucia, które zawsze przekłada się na wydajność, samopoczucie i satysfakcję z wykonywanej pracy. Technik i narzędzi, dzięki którym “uporządkujesz” swój czas jest wiele. Przydadzą Ci się one zwłaszcza na początku, gdy będziesz mieć jeszcze problemy z efektywnym gospodarowaniem czasem. Jednak poza dobrą samoorganizacją, najważniejsza jest zmiana w głowie, w naszym podejściu i myśleniu. Czas nieco skupić się na sobie. 

Naucz się czerpać więcej satysfakcji z pracy i życia prywatnego dzięki naszym kursom w tym temacie: 

Work-life balance, a motywacja

Dobre rozplanowanie obowiązków to podstawa, jednak motywacja do ich wykonania w odpowiednim czasie również jest niezbędna. Tutaj ważne jest też nasze nastawienie i to jak zmienimy nasze dotychczasowe podejście do wykonywanych czynności. Mając na uwadze również swój naturalny rytm dnia (odmienny dla każdego z nas) powinniśmy starać się znaleźć pracę, która choć trochę będzie szła z nim w zgodzie. Behawioryści już dawno odkryli, że wyznaczanie (zwłaszcza pracownikom kreatywnym) chociażby sztywnych godzin, czy kolejności wykonywania zadań, negatywnie odbija się na ich efektywności i zaangażowaniu. 

Ludzie dzielą się na “ranne ptaszki” i “nocne marki” i ciężko zarzucać, którejś z grup z tego tylko powodu mniejszą skuteczność. Zwyczajnie “nocne marki” mają nieco trudniej jeśli chodzi o nadążenie ich organizmu za klasycznym, systemowym rytmem dnia. Niektórzy z nas zaczynają pracę jeszcze przed świtem, a uczy się nas tego już od pierwszych dni szkoły, gdzie dzieci często rozpoczynają zajęcia w okolicach godziny 7:00, kiedy są często jeszcze zwyczajnie zmęczone i pozbawione energii. 

Naukowcy potwierdzili, że osoby, które żyją w konflikcie ze swoim biorytmem, są bardziej podatne na choroby, stres i skłonne do nałogów. Firmy dbające o zarządzanie kadrami z czasem zaczęły zauważać, że wprowadzanie pewnego rodzaju elastyczności dla pracowników (np. praca zdalna, praca zadaniowa) pozytywnie wpływa na ich skuteczność i satysfakcję z wykonywanej pracy. Dlatego duża część firm, zwłaszcza w obecnych realiach umożliwia pracownikom pracę w trybie home office, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularną formą.

Przemyśl, czy nieco bardziej elastyczne czas i forma pracy, nie byłyby dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, nawet kosztem słabszych zarobków. Wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, ale dążenie do znalezienia takiego zajęcia mogą zakończyć się sukcesem. Pomyśl o tym! 

W przypadku nawet elastycznego grafiku, czy pracy zdalnej kluczowe jest to, żebyśmy potrafili znaleźć w sobie odpowiednio dużo motywacji, by wykonywać zadania skrupulatnie i w terminie. Jeśli wiesz, że możesz mieć trudności (lub już pracujesz na takim stanowisku i je miewasz) z wykonywaniem zadań, postaraj się traktować swój dzień dokładnie tak jakbyś wychodził/a do pracy. Zacznij od porannej toalety, śniadania, zmień ubranie na bardziej schludne, a nawet wyjdź na krótki 5-10 minutowy spacer. Te rytuały pozwolą oddzielić Ci życie prywatne od zawodowego, w zwyczajnych jego aspektach. 

Czerp radość ze wszystkich sukcesów zawodowych

Praca na wielu stanowiskach wiąże się często z ogromną rutyną, a powtarzalność obowiązków odczuwamy wszyscy, nawet Ci pracujący twórczo. Każdy z nas musi wykonywać swoje obowiązki wg jakiegoś schematu, w określonych normach czy zespołach. Nie można tego ominąć, można jednak przekuć to w pozytywy. Praca (nawet odwtórcza) w grupie na co dzien uczy nas relacji, uczy budowania zwyczajów, które umilają czas pracy i tworzą więzi między pracownikami. Jeśli czujesz się częścią zespołu, śmiało możesz czuć się również częścią jego sukcesów. A nie ma nic lepiej podbudowującego morale w zespole, niż grupowe świętowanie powodzenia (np. wspólny toast, przemowa po podpisanym kontrakcie etc.). To też składa się na tworzenie kultury organizacyjnej, ale także pełni funkcję informacyjną w firmie. Dla niektórych “nagradzanie” pracowników za ich osiągnięcia, może okazać się nieco przestarzałe, ale takie wyróżnienie zawsze może wpłynąć pozytywnie na nasze zaangażowanie w pracy. 

Jeśli nie jesteś zatem w zespole, który świętuje wspólne sukcesy, a przede wszystkim, takim który docenia i wyróżnia Twoje zaangażowanie, zastanów się, czy nie jesteś w stanie znaleźć miejsca, gdzie będziesz czuć większe spełnienie. 

Na naszą satysfakcję i motywację również wpływa to jak wygląda nasze miejsce pracy. Stąd zauważalny trend “upiększania” i re-designu przestrzeni biurowych w ciągu ostatnich kilku lat. Duże firmy współpracując z dekoratorami wnętrz, psychologami starają się często stworzyć przestrzeń przede wszystkim użyteczną, przyjemną wizualnie, w której pracownicy będą zwyczajnie czuli się dobrze i swobodnie. Kapcie w biurze, nieoficjalny dress code, ulubione memy/obrazki nad biurkiem, to wszystko tworzy codzienne miejsce pracy, którego wygląd i charakter jeszcze kilka lat wstecz byłby nie do pomyślenia.

Happy-PC-user - Intro to Digital

Realnie jedno wynika z drugiego, nasze dobre samopoczucie sprawia że jesteśmy bardziej zaangażowani w pracę, co zaś przekłada się na lepsze wyniki i większą satysfakcję. 

To przecież tylko praca!

Praca jednak jest jedynie procesem i to dość ciągłym, ponieważ trwa praktycznie przez większość naszego życia. Nawet jeśli uporamy się z jakimś zadaniem w krótszym czasie, na jego miejsce pojawi się nowe. 

Na szczęście świadomość pracowników rośnie wykładniczo, przez co zdają sobie sprawę, że długa praca (np. zostawanie po godzinach) wcale nie musi być przejawem pracowitości, lecz braku efektywności (pracownik nie potrafi zarządzać swoimi obowiązkami w czasie). Jeśli jednak trafimy, lub już trafiliśmy do organizacji, która drenuje nas czasowo, nie za wiele dając w zamian, czas pomyśleć nad zmianami. Pamiętaj “Kochaj swoją pracę, ale nie swoją firmę, bo nie wiesz kiedy ona przestanie kochać Ciebie.”

Ten artykuł również może Cię zainteresować: Najczęstsze mity związane z poszukiwaniem pracy

Podsumowując, nawet jeśli wykonujemy najbardziej ciekawy zawód, praca nie może nam zaburzać całkowicie balansu pomiędzy resztą naszego życia. Miej na uwadze czas na życie rodzinne, budowanie relacji społecznych, rozrywkę i przede wszystkim odpoczynek. Nie chcesz być przecież jedynie bezrefleksyjnym trybikiem, a jedynie traktować pracę jako środek do realizacji celów.

Tylko wtedy, gdy właściwie rozłożymy siły i zaangażowanie pomiędzy poszczególne strefy, będziemy mieli szansę osiągnąć poczucie dobrostanu i spełnienia z własnego życia. 

Leave A Comment

Your email address will not be published.