Stres związany z rekrutacją do nowej pracy – jak sobie z nim poradzić

Proces poszukiwania pracy dla wielu osób może być związany ze stresem. Jego nasilenie, ostateczne objawy i źródła są ściśle związane z naszym charakterem, pewnością siebie, ale także z takimi kwestiami jak znajomość naszych cech, kompetencji i umiejętność ich prezentacji.

Często również przed szukaniem nowej pracy, zadajemy sobie mnóstwo pytań, na które ciężko nam “z marszu” znaleźć odpowiedzi: 

  • jak wybrać odpowiednią ofertę dla siebie? 
  • jak napisać skuteczne i poprawne CV? 
  • jak się zaprezentować? 
  • gdzie i w jaki sposób złożyć swoją aplikację? 
  • jak poradzić sobie na rozmowie rekrutacyjnej? 

Na powyższe pytania po dobrym przygotowaniu w końcu znajdziemy odpowiedzi, jednak ostateczną przeszkodą może okazać się stres, którego nie będziemy potrafili zwalczyć… Jak sobie z nim poradzić?

 

Spis treści:

Stres jest naturalną częścią naszego życia

Zazwyczaj bywa najbardziej dokuczliwy podczas ważnych dla nas sytuacji, takich które często mają wpływ na naszą przyszłość. Stres najczęściej objawia się ogólnym paraliżem, potliwością, trudnością w wypowiadaniu się, a także bólem fizycznym (ból głowy, brzucha). Poza jego często silnie negatywnym wpływem, może być on dla nas również mobilizatorem do działania, przez który pobudzimy uśpione zasoby fizyczne i intelektualne i skoncentrujemy się na wykonaniu zadania. 

Tutaj niestety granica jest bardzo cienka i ciężko zawsze przewidzieć jak zachowa się nasz organizm, ponieważ może być też tak, że sytuacja w której się znaleźliśmy jest dla nas zupełnie nowa i nie jesteśmy do niej przygotowani pod innymi względami. Dlatego praktyka jest taka ważna, również ta dotycząca procesów rekrutacyjnych. Dzięki niej możemy poznać lepiej samych siebie i nasze reakcje na różne sytuacje i problemy, z którymi przychodzi nam się spotkać. Dobrze jest poznać na tyle swój organizm, by móc niejako kontrolować stan pomiędzy motywującą, a paraliżującą mocą stresu. 

Rekruter rozpoznaje Twój stres

Nie wszyscy z nas są osobami, którym kontakt personalny przychodzi z łatwością. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że takich jest nawet mniej, a większość kandydatów odczuwa większy lub mniejszy stres związany z aplikowaniem nowe stanowisko. Każdy ma świadomość tego, że stres jest naturalny, również rekruter, więc poddenerwowanie przyszłych pracowników, zwłaszcza przy rozmowie rekrutacyjnej jest dla niego czymś, z czym spotyka się na co dzień. Musisz jednak pamiętać, że podczas spotkań kwalifikacyjnych, przyszły pracodawca bacznie przygląda się Twoim zachowaniom, również z tym, jak radzisz sobie z nerwami. To też daje pośrednią informację rekruterowi o tym, czy stanowisko związane z różnymi stresującymi sytuacjami w pracy, będzie odpowiednie dla Ciebie. 

Zdenerwowanie kandydatów może być spowodowane najróżniejszymi czynnikami np. uczestniczenie w procesie rekrutacyjnym po raz pierwszy, niska samoocena, strach przed odrzuceniem czy obawa przed ocenianiem. Dość istotnym czynnikiem, który może powodować nasz paraliż jest także presja, z którą podchodzimy do zdobycia danego stanowiska. Sytuacje w życiu zawodowym mogą być najróżniejsze, możemy po prostu pilnie potrzebować nowej pracy (chociażby ze względów zarobkowych) przez co ciśnienie na jej zdobycie może być na tyle duże, że nie będziemy potrafili pogodzić się z porażką. 

To zaś powodować może to, że pójdzie nam znacznie gorzej niż w przypadku nieco mniejszej presji na zdobycie danej pracy. Często najlepiej radzącymi sobie kandydatami, są Ci, którzy podchodzą do rekrutacji z nieco mniejszym parciem. 

Wynika to m.in. z większego doświadczenia, dystansu czy stabilnej sytuacji życiowej (np. zmiany pracy tylko z racji chęci polepszenia warunków lub prywatnych ambicji). Takie osoby rekruterzy poznają już po pierwszym kontakcie, najczęściej są one spokojne, stanowcze i konkretne, co daje im już pewną przewagę. 

Co zatem zrobić, by nabrać pewności siebie i zniwelować nieco stres związany z procesem rekrutacji? Jak odpowiednio zaprezentować się podczas spotkania kwalifikacyjnego i zachować wewnętrzny spokój? Poniżej kilka porad, które pomogą nieco w tym Ci pomogą 🙂

Jak radzić sobie ze stresem związanym z rekrutacją? 

Przede wszystkim, znajdź źródło. Identyfikacja problemu, który potęguje nerwy, jest podstawą do tego, by móc z nimi walczyć. Musisz dowiedzieć się, czy Twoim utrapieniem jest zbyt niska samoocena, czy może strach przed odrzuceniem lub jeszcze co innego. Impulsów może być naprawdę wiele, tak jak wiele jest różnic w naszych zachowaniach. Niekiedy źródłem naszych problemów może być pewnego rodzaju “zafiksowanie” na punkcie jednego, wymarzonego stanowiska, przez co przestajemy dostrzegać inne szanse i rozwiązania. Taka postawa może przysporzyć nam dużego stresu, możemy zwyczajnie bać się, tak ważnego dla nas odrzucenia. 

Dystans, dystans, jeszcze raz dystans 

Na swoją sytuację zawodową i Twoje szanse na rynku pracy, zawsze musisz patrzeć z dużym dystansem oraz starać się widzieć różne możliwości i wartości płynące z kolejnych doświadczeń. Nie bój się odrzucenia swojej kandydatury, ponieważ każda rozmowa, każde wysłane CV, to pewna nauka, która może zaplusować w przyszłości. Wielu młodych kandydatów, bez doświadczenia w rekrutacjach, specjalnie aplikuje na wiele różnych stanowisk, by móc w nich uczestniczyć i czerpać z tego lekcje. Tym samym doskonalą swoją autoprezentację, poznają różnych rekruterów, charakterystykę ich pracy i różne środowiska. Taka “profilaktyka zawodowa” może przynieść niezwykle pozytywne efekty, które przełożą się na lepsze panowanie nad emocjami i zdobycie wymarzonej pracy. 

Każde niepowodzenie, nawet te najcięższe, potraktuj jako jeden z kroków w doskonaleniu się, a nie jako totalną porażkę. Nie zniechęcaj się i pamiętaj o swojej wartości.

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej to podstawa 

Porządne przygotowanie to podstawa sukcesu. Zanim pójdziesz na rozmowę, czy nawet zanim wyślesz jeszcze CV, zapoznaj się z działalnością firmy. Sprawdź jak jej pozycja wygląda na rynku, jakie są średnie płace na podobnych stanowiskach, jakie opinie mają o niej byli pracownicy. Takie informacje w przypadku wielu firm są do znalezienia w internecie bardzo łatwo. Dzięki temu lepiej rozpoznasz swoje oczekiwania względem nowej pracy i jej warunków. Często kandydaci nie znają swojej wartości, ani nie wiedzą jak negocjować chociażby płace. Warto mieć zatem dobre rozpoznanie w takich kwestiach, bo to pozwoli Ci na pewniejsze, śmielsze negocjacje i otwartą rozmowę. 

Przygotuj sobie również odpowiedzi na często pojawiające pytania, przetrenuj sobie co warto ująć w odpowiedzi na nie. Gdy je usłyszysz na rozmowie, będziesz czuć się znacznie pewniej. Jeśli masz duże problemy z autoprezentacją, jesteś raczej osobą intrawertyczną, dobrym ćwiczeniem będzie zaprezentowanie się (odegranie scenki) komuś bliższemu, a nawet nagranie tej rozmowy. To pozwoli Ci zidentyfikować słabe punkty, które wymagają pracy, a cały trening może przynieść wiele dobrego. 

Korzystaj ze sprawdzonych technik i porad 

W internecie, w książkach czy artykułach nie brakuje informacji, które mogą pomóc Ci w przygotowaniu się i przejściu przez proces rekrutacyjny. Unikaj jednak oklepanych schematów, pamiętaj, że czynnik ludzki jest tutaj najważniejszy i żaden schemat nie sprawdza się jednakowo we wszystkich przypadkach. Zwyczajnie czerp z mądrości innych i przełóż to na swoją sytuację zawodową. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł i doświadczenia rekruterów, HRowców, pracodawców, którzy chętnie dzielą się z nią w swoich publikacjach. 

W Career Academy, znajdziesz również kilka kursów, które mogą okazać się przydatne podczas kwalifikacji do nowej pracy: 

 

Bądź autentyczny

W trakcie spotkania, nie staraj się ukryć na siłę stresu, bądź autentyczny. Jeśli zdenerwowanie jest zbyt duże, by np. odpowiedzieć na pytanie, poproś o chwilę przerwy do namysłu. Rekruter też jest człowiekiem i rozumie ludzkie zachowania, a taka chwila dla Ciebie w trakcie rozmowy, może być naprawdę pomocna. Jeśli natrafisz na profesjonalistę, z pewnością zrozumie Twój stan i postara Ci się pomóc przykładowo zadając luźniejsze pytanie. 

Nie miej dużego parcia na wymyślanie skomplikowanych odpowiedzi na trudne pytania, postaw na pewne i jasne informacje. Nie nadrabiaj braku kompetencji sztuczną elokwencją, czy nienaturalną prezencją, ponieważ ich brak i tak prędzej czy później wyjdzie na jaw. Bądź szczery i prawdziwy, a to na pewno zaprocentuje. Skup się na mocnych stronach, swoim doświadczeniu, dobierz odpowiedni język do Twoich rozmówców. 

Nie bój się zadawać pytań! Pytania oznaczają Twoje zainteresowanie, przygotowanie i zaangażowanie w rozmowę. Możesz śmiało zapytać o warunki zatrudnienia, charakter firmy, kulturę w niej panującą czy zakresu obowiązków. Rozmowa ma również przynieść Tobie jak najwięcej cennych informacji. 

Nie ma zatem pewnego stałego przepisu na to jak poradzić sobie ze stresem podczas procesu rekrutacji. Każdy musi wypracować go indywidualnie, opierając się o swoje możliwości, ale także ambicje.

Pozytywne nastawienie, złapanie dystansu, poznanie swojej wartości i skupienie się na mocnych stronach, to droga do sukcesu.