Przebranżowienie, zmiana kariery zawodowej – czy to takie trudne?

Twoja praca przestała przynosić Ci satysfakcję, masz jej zwyczajnie dosyć? Czujesz, że dotknęła Cię stagnacja zawodowa, “zasiedzenie”? 

Może to czas, by pomyśleć o przebranżowieniu, zmianie środowiska pracy, a może nawet branży? 

Badania ankietowe pokazują, że ponad połowa aktywnych zawodowo osób w Polsce, nie jest usatysfakcjonowana swoją pracą. Duża część z nich, na którymś z etapów swojej kariery podejmie próbę zmiany jej kierunku, zdobywając nowe doświadczenia i kwalifikacje. 

Przebranżowienie, dla wielu osób wydaje się bardzo trudnym zadaniem i nie jest przeznaczone dla wszystkich. Jednak niektórzy podejmują tego typu kroki i to często z sukcesem. Dlaczego zatem nie wszyscy, którzy odczuwają potrzebę zmiany pracy, to robią?

Nie w każdej sytuacji zawodowej będzie to równie proste. 

Utrudnień może być wiele, jest jednak kilka, które często się powtarzają. 

Najważniejszym z nich jest często brak możliwości czasowych i finansowych, aby wykonać działania w kierunku przebranżowienia. Sam proces może trochę potrwać, a wiele osób nie może pozwolić sobie nawet na tymczasowe przerwanie źródła dochodu z obecnego stanowiska. Duży odsetek obawia się również, że będą mieli problemy ze znalezieniem nowej pracy, a co gorsza ich poprzednie stanowisko może być już obsadzone. 

Dla niektórych ogromną barierą może być również ich wiek. Osoby z większym stażem zawodowym, mają większe zasoby finansowe, co nie jest ich głównym “blokerem”, często jednak boją się większych zmian oraz tego, że nie dopasują się do młodszego, nowego otoczenia. 

Gdy jesteśmy na początku swojej drogi zawodowej, mamy 25-30 lat, oczywiście możemy, a nawet czasem powinniśmy szukać nowych kompetencji, nowych możliwości, jednocześnie sprawdzając różne środowiska pracy i siebie. 

Jednak jeśli jesteśmy nieco starsi, mamy 40, 50 lat, a sytuacja życiowa zmusi nas do całkowitej zmiany branży, w której pracowaliśmy długo? Wtedy może być nieco ciężej, ale w dzisiejszych okolicznościach nie jest to niemożliwe! 

Kiedy warto pomyśleć nad całkowitą zmianą tego co do tej pory robiliśmy i sprawdzić się w czymś innym? Jeśli dotyczy Cię, któryś z poniższych problemów, śmiało możesz pomyśleć nad nową pracą. 🙂 

Spis treści:

Moja pensja mnie nie satysfakcjonuje

Pracujemy głównie dla wynagrodzenia, dzięki któremu możemy funkcjonować. Wielu kandydatów podejmuje wybraną pracę, tylko i wyłącznie z uwagi na odpowiednie zarobki. 

10 Reasons to Include Salary Brackets in Job Adverts - No Fluff Jobs - blog

Co zrobić jednak, gdy po jakimś czasie, przykładowo przybywa Ci obowiązków, a Twoja wypłata nie wzrasta? Albo zwyczajnie czujesz, że chcesz lub potrzebujesz zarabiać więcej? 

Tutaj mamy dwie opcje… Jeśli lubisz swoją pracę, to co w niej robisz, swoje otoczenie, kolegów, nie od razu rzucaj się do ucieczki 🙂 Rozważ jakie są możliwości starania się podwyżkę i spróbuj ją dostać. 

W przypadku, gdy czujesz, że nie ma większych szans na podwyżkę lub awans w dotychczasowej firmie, przemyśl i skrupulatnie zaplanuj dalszy plan rozwoju Twojej kariery. Możesz robić to równocześnie ze starą pracą, w wolnym czasie. Gdy już będziesz gotowy, znacznie sprawniej pójdzie Ci zmiana stanowiska. 

Czuję wypalenie zawodowe

Jeden z najczęstszych powodów (zaraz po kwestiach finansowych), przez który myślimy o zmianie dotychczasowej pracy. Poczucie całkowitego zobojętnienia, wiecznego wyczerpania i ogólnego “zatrzymania” w karierze zawodowej, może trwać czasem bardzo długo. Im dłużej będziemy przeciągać podejmowanie kroków w celu zmiany tej sytuacji, tym gorzej będziemy się czuć. Podobnie jak przy każdej decyzji, przemyśl ją dokładnie i na spokojnie podejdź do szukania alternatyw dla siebie. 

Wypalenie zawodowe - czym jest? | Blog Gratka.pl

Nie mam motywacji do pracy

Brak motywacji dotyka nas wszystkich. Nikt nie jest w stanie być wiecznie zmotywowany i nakręcony do działania, zwłaszcza jeśli chodzi o obowiązki zawodowe. Nawet jeśli bardzo lubisz swoją pracę i obowiązki, to z czasem może Cię ona zwyczajnie nudzić i męczyć, co doprowadzi do ogólnego zniechęcenia. Jeśli zauważysz taki stan u siebie notorycznie, warto pomyśleć o zmianie zatrudnienia. Pamiętaj jednak, że Twój brak motywacji może wynikać również z innych względów, niekoniecznie związanych stricte z samym rodzajem wykonywanych zadań. Zanim ostatecznie zrezygnujesz z pracy, którą lubisz zastanów się czy wcześniej nie warto postarać się o zmianę stanowiska lub rodzaju obowiązków w obecnej firmie.

Więcej o motywacji w kursie Agnieszki Marudy-Sperczak

Czuje, że się marnuję, widzę się w zupełnie innym miejscu

Odczuwasz, że marnujesz swoje predyspozycje na danym stanowisku? Czujesz, że Twoje kompetencje są wyższe niż przy podejmowaniu tej pracy i stać Cię na więcej? Możesz odczuwać, że marnujesz swój talent, swój potencjał, a także czuć, że chciałbyś nieco bardziej wymagającą, a co za tym idzie, lepiej płatną pracę. W swoim życiu zawodowym widzisz się w zupełnie innym miejscu? Co sprawia zatem, że zostaniesz tu gdzie jesteś, może czas podjąć próbę zmiany tej sytuacji?

Masz przeczucie, że gdzieś pracowałoby Ci się lepiej, mógłbyś więcej osiągnać. Jeszcze 15 lat temu, branża IT dopiero raczkowała, teraz jest jedną z częściej wybieranych, głównie ze względu na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Czasem nie byliśmy w stanie nabyć kompetencji, na etapie naszej edukacji, bo np. jeszcze nikt ich nie nauczał 🙂 Jeżeli podobnie czujesz, że sprawdziłbyś się w zupełnie nowym śwodowisku, spróbuj krok po kroku zdobywać nowe doświadczenie i kwalifikacje (chociażby przez hobbystyczne zainteresowanie tematem), a to zawsze przybliży Cię do nowego stanowiska.

Nie mam żadnych planów na swoją karierę zawodową 

Okej, nie pasuje Ci praca, rzucasz ją, ale co dalej? Czy wiesz jak ma wyglądać Twoja kariera zawodowa? Masz co do niej jakieś plany, czy zwyczajnie ona się “wydarza” w Twoim życiu? 

Jeżeli choć trochę nie pochylisz się nad zaplanowaniem i wyznaczeniem sobie celów zawodowych, możesz tkwić w przekonaniu, że już nic więcej Cię nie czeka i nie za wiele możesz osiągnąć. Zanim jednak całkowicie się załamiemy i porzucimy marzenia o innym życiu zawodowym, pomyślmy o tym jakie mamy możliwości jako kandydaci na rynku pracy i co chcemy osiągnąć. To już da nam dobre podstawy do odkrywania swojej wartości i wyznaczania ambicji w karierze. 

Sprawdź kurs Michała Łęgowskiego, który pomoże Ci zaprojektować i zrealizować wizję na swoje życie  zawodową. 

Chcę więcej od swojego stanowiska

Jeśli czasem obserwując inne osoby, które pracują na ciekawszych, lepiej płatnych stanowiskach od Ciebie, odczuwasz, że obecna sytuacja w Twojej pracy Cię nie satysfakcjonuje, rozważ jej zmianę. Jeżeli z upływem lat nie czujesz docenienia, nie realizujesz swoich pasji, wkładasz zbyt dużo wysiłku, względem Twoich oczekiwań, to ta praca wciąż będzie dla Ciebie utrapieniem. 

Oczywiście powodów, dla których będziemy chcieli zmienić pracę, może być znacznie, znacznie więcej, powyżej opisaliśmy kilka najczęstszych. Jeśli identyfikujesz się, z którymś z nich, czujesz, że trafiliśmy z Twoim problemem, realnie pomyśl o zmianie pracy, a nawet zawodu. 

Warto czasem zastanowić się nad wybraniem pokrewnej ścieżki, dzięki czemu będziemy już znali podstawy i łatwiej będzie rozpocząć nową drogę kariery zawodowej. To nie jest jednak warunek. Ważne, by  rozpoznać swoje predyspozycje, a przede wszystkim potrzeby względem nowej pracy i to w czym będziemy czuli się dobrze. 

Nie bój się pokonywać swoich barier i spróbuj swoich sił. Jest duża szansa, że będzie lepiej niż dotychczas, a bez podjęcia działania, nigdy się tego nie dowiesz. 

Jeśli nawet obecnie nie masz do tego totalnie głowy albo możliwości, pamiętaj o tej, zwłaszcza w ciężkich momentach na dotychczasowym stanowisku. Za jakiś czas może przydać Ci się to bardziej niż myślisz, a wtedy warto być w gotowości zarówno mentalnej, jak i tej teoretyczno-praktycznej. 

Leave A Comment

Your email address will not be published.