Najczęstsze mity związane z poszukiwaniem pracy

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem na rynku pracy, czy szukasz pracy po raz dziesiąty, z pewnością usłyszysz i przeczytasz w sieci o pewnych utartych mitach dotyczących tego, jak zdobyć pracę. Nie pozwól im odwrócić Twojej uwagi od tego, co jest najistotniejsze w szukaniu zatrudnienia, skup się na aspektach, które bezpośrednio wpłyną na Twoje powodzenie. 

 

Wśród kandydatów istnieje tyle mitów, że ciężko byłoby przytoczyć wszystkie, wybraliśmy jednak te, które najczęściej spotykamy, a które w dużym stopniu oddziałują na nastawienie kandydatów. 

Spis treści:

Dzięki mojemu doświadczeniu i kwalifikacjom, od razu dostanę posadę

Oczywiście, Twoje doświadczenie zawodowe i odpowiednie kwalifikacje są niezwykle jest niezwykle istotne w czasie poszukiwania pracy i nikt nie mówi, że jest inaczej. Nie zawsze jest jednak najważniejsze! I tu zaznaczamy- nie zawsze. 

Sprawdź także: Czy w CV najważniejsze jest doświadczenie?

Zdarzyć się może tak, że będzie  to kluczowym czynnikiem przy przyjęciu Cię na nowe stanowisko. Ale co jeśli 50 kandydatów ma dokładnie takie samo doświadczenie zawodowe co Ty? Czym chcesz się wyróżnić?

Większość pracodawców spojrzy na Ciebie nie poprzez pryzmat Twojego doświadczenia zawodowego, lecz zwraca uwagę na to jak je zaprezentujesz, co możesz wnieść do firmy i czy sprawiasz wrażenie kogoś, kto nadaje się do zespołu. 

Dużo stracisz również jeśli Twoja sekcja opisująca doświadczenie w CV będzie niczym nie wyróżniająca się spośród innych kandydatów. Poświęć czas i dobrze przemyśl, co umieścić w tej sekcji. 

Więcej na ten temat w naszym artykule: Daj się poznać przyszłemu pracodawcy z pasjonującej strony!

A przy tworzeniu CV, pomoże Ci nasz prosty i intuicyjny w obsłudze kreator profesjonalnych CV – CVworks. Koniecznie sprawdź jego możliwości. 

Nie są mną zainteresowani – nie otrzymałem odpowiedzi

Jeśli wiesz, że wysłałeś/aś  dopasowane do oferty pracy CV i ciekawy list motywacyjny, możesz być rozczarowany, gdy nie otrzymasz żadnej odpowiedzi. Nie oznacza to jednak, że potencjalny pracodawca nie jest Tobą zainteresowany, może to oznaczać też, że rekruter ma zbyt dużo na głowie. W świecie lajków”, tweetów i hashtagów oczekujemy szybkich odpowiedzi i ciągłego zainteresowania, jednak pamiętaj, że proces rekrutacji często długo trwa. 

Nie oczekuj więc natychmiastowych odpowiedzi, uzbrój się w cierpliwość, ale nie bój się również upomnieć o feedback, gdy oczekiwanie trwa zbyt długo. Informacja zwrotna Ci się po prostu należy! 

Mają już moje CV, z pewnością dadzą mi znać, jeśli mają inną posadę dla mnie

Nie oczekuj, że firma poświęci swój czas, by znaleźć posadę idealną dla Ciebie. Jeśli aplikowałeś/aś na konkretne stanowisko, nikt nie będzie sprawdzał, czy nadajesz się do innego działu czy inną posadę. Ponadto, większość firm po prostu nie ma systemów ani baz przystosowanych do archiwizowania kandydatów, by na bieżąco móc szukać wśród nich osób na dane stanowisko. Dlatego odwiedzaj często stronę internetową firmy i sprawdzaj, czy poszukują kogoś na stanowisko, na które byś się nadawał.

Nie dam rady się przebranżowić na tym etapie kariery

Przebranżowienie, zmiana pracy, na pewnym etapie kariery, dla wielu osób wydaje się wręcz niemożliwa. Istnieje oczywiście korelacja między stażem zawodowym, wiekiem kandydata, a możliwościami, które może wybrać. Im jesteśmy starsi, tym opcji jest mniej, a podjęcie działania w kierunku przebranżowienia przychodzi nam coraz ciężej. Wynikać to może z różnych względów, w tym m.in. braku możliwości finansowych, braku motywacji, poczucia własnej wartości i wiary w powodzenie. Wiele osób obawia się zmian, ponieważ zakłada, że może im się nie powieść, a wtedy zostaną z najgorszym scenariuszem, czyli bez pracy. 

Na początku jednak warto zastanowić się jaki jest powód, dla którego chcielibyśmy zmienić pracę i czy nie jest on przypadkiem do rozwiązania w obecnej pracy (np. podwyżka, awans). 

Więcej na ten temat: Przebranżowienie, zmiana kariery zawodowej – czy to takie trudne?

Jeśli czujesz, że Twój problem jest realny i z każdym kolejnym dniem narasta, koniecznie przemyśl o zmianie pracy, a nawet zawodu. Warto jednak przede wszystkim pomyśleć o wybraniu pokrewnej ścieżki, dzięki czemu rozpoczęcie nowej drogi będzie znacznie. To nie jest jednak konieczny warunek. Umiejętnie rozpoznaj swoje predyspozycje i potrzeby oraz poważnie przemyśl, w czym będziesz czuć się dobrze. Nie bój się pokonywać swoich barier i spróbuj swoich sił. Jest duża szansa, że będzie lepiej niż dotychczas, a bez podjęcia działania, nigdy się tego nie dowiesz. 

Szukając więcej pomocy w tym procesie koniecznie sprawdź nasze kursy, które pozwolą Ci przejść przez to wyzwanie gładko:

Nie ma dla mnie żadnych ofert pracy 

Łatwo się zniechęcić podczas długiego i żmudnego poszukiwania pracy, zwłaszcza w czasach niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz trudnego rynku pracy. Upewnij się więc, że jesteś przed innymi kandydatami, na czele wyścigu o posadę. Niektóre stanowiska są objęte jeszcze przed tym, zanim firma zdąży je zareklamować, zatem nawiązywanie kontaktów i śledzenie sytuacji w danej branży jest bardzo istotne oraz może pomóc Ci w znalezieniu pracy. Uprawiaj profilaktykę zawodową i bądź na bieżąco z sytuacją na rynku pracy, by w odpowiednim momencie, dokonać właściwych decyzji. 

Nie usprawiedliwiaj zatem swoich niepowodzeń powyższymi powodami. Postaraj się znaleźć realny problem i go rozwiązać. Nie kieruj się zasłyszanymi opiniami, plotkami czy wyczytanymi w internecie bzdurami przy szukaniu nowej pracy, a przede wszystkim swoim doświadczeniem i ambicjami. 

Leave A Comment

Your email address will not be published.