Praca w innym zawodzie niż studia? Jak najbardziej!

Od samego początku przygody z edukacją (zwłaszcza w ciągu ostatnich 20 lat) wyraźną uwagę, już od najmłodszych lat zwraca się nam na wagę posiadania wykształcenia wyższego. I jak 20 lat temu mogła być to faktycznie decyzja determinująca w dużym stopniu przyszłość zawodową, tak teraz śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że nie musimy tak bardzo martwić się o wybór kierunku edukacji już na wstepie.

Dzisiejszy rynek szkolnictwa wyższego oraz wszelkiej maści edukacji alternatywnej, pozwala nam całkowicie niezależnie dokształcać się na różnych płaszczyznach w trakcie całego życia. To daje duże szanse na stałe poszerzanie horyzontów, poznawanie różnych środowisk pracy i sprawdzanie się na różnych stanowiskach. 

Praca w innym zawodzie niż studia? Jak najbardziej! 

Spis treści:

Moje studia nie były dobrym wyborem 

Często do jego podjęcia wyboru w sprawie studiów dochodzi w sytuacji, gdy jeszcze mgliście widzimy naszą karierę zawodową. Wiele naszych przekonań, może z czasem okazać się błędnych i obranych pochopnie, zwłaszcza, że mogliśmy być wtedy za młodzi, by dokładnie zdefiniować samego siebie i swoje potrzeby. 

W trakcie studiów natomiast często nie mamy czasu na “rozmyślanie” o naszym wyborze. Zaliczamy kolejne egzaminy, poznajemy kolejne informacje, odbywamy praktyki, miesiąc po miesiącu, rok po roku. Następnie zbliżamy się do nieubłaganego końca i… uświadamiamy sobie, że to nie do końca był kierunek, w którym chcemy dalej podążać. 

Ten moment może nastąpić również później, gdy już rozpoczniesz pracę w zawodzie, a następnie stwierdzisz, że to jednak nie Twoja bajka. Niezależnie kiedy to się stanie, zawsze pamiętaj o tym, że możesz zmienić kierunek swojej kariery zawodowej. 

Kariera zawodowa - co to jest, rozwój, modele

Nie czuj się z tego powodu źle, nie miej wyrzutów sumienia czy poczucia zmarnowanego czasu. Wszystkie doświadczenia w życiu nas czegoś uczą, również studia (czy inne szkoły), które można potraktować jako pewien przystanek pomiędzy wybraniem innej drogi na przyszłość. Studia uczą definiować wnioski, szukać informacji, systematyzować zdobytą wiedzę, uczą budowania relacji, a także rozwoju kompetencji miękkich.

Nawet jeśli nie wychodzisz ze studiów z ogromem wiedzy, wzorowymi stopniami i pewną perspektywą pracy w zawodzie, to i tak masz komplet doświadczeń, który jest doskonałą bazą do dalszego rozwoju, niezależnie od charakteru wykonywanej pracy. 

A to właśnie suma naszych doświadczeń i to co z nich wynika, w wielu przypadkach, będzie kluczowa dla rekrutera. Dlatego cała branża HR zawsze podkreśla jak ważne jest podejmowanie (zwłaszcza na początku kariery zawodowej, w trakcie edukacji) wszelkich aktywności jak: staże, koła studenckie, wolontariaty niezależnie od tego, czy są związane z obranym wcześniej kierunkiem czy nie. Pamiętaj, wszystkie kompetencje, które zdobędziesz dzięki praktyce, dzięki uczestnictwu w takich inicjatywach, mogą być przydatne w przyszłości. Być może właśnie szukając daleko od swoich dotychczasowych dziedzin, znajdziesz tą, która stanie się Twoją pasją.

Dodatkowa edukacja – człowiek uczy się przez całe życie

Dzisiejszy rynek edukacyjny, to ogrom możliwości na pogłębienie lub uzupełnienie dotychczasowego wykształcenia. Mnogość wyboru dodatkowych szkół technicznych czy zawodowych, studiów podyplomowych, kursów i szkoleń pozwala na skuteczne i niekoniecznie kosztowne rozwijanie swoich kompetencji. Dzięki temu obranie innego kierunku zawodowego (nawet gdy wymaga to od nas dodatkowego rozwoju) jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Otwiera to przed nami wiele możliwości zdobywania wiedzy od wielu różnych osób, często praktyków z wartościowym doświadczeniem, którym chętnie dzielą się, na wykładach, webinarach, w swoich artykułach czy szkoleniach online. 

Korzystaj z tych możliwości na co dzień! Zorientuj się jakie kompetencje mogą przydać Ci się w pracy, o którą się starasz. Postaraj się je zdobyć na własną rękę, wykorzystaj moc dostępnych środków, chociażby internetu. Nawet nie zdajesz sobie sprawy ilu, chociażby programistów nabyło umiejętności np. przez oglądanie tutoriali na YouTube. 🙂 

Nabytymi umiejętnościami oczywiście możesz pochwalić się w nowym CV, pamiętaj jednak by umieszczać tam tylko informacje, które mogą być przydatne z punktu widzenia danej rekrutacji. 

Więcej o tym, jak stworzyć CV w naszym wpisie: Jak stworzyć swoje CV tak, by pracodawca wybrał właśnie Ciebie

Kompleksowo o CV, opowiada także Szymon Lach w swoim bestsellerowym kursie “Skuteczne CV”, sprawdź jego fragment poniżej: 

Nie wiem co chce w życiu robić…

Uwierz, że nie tylko Ty miewasz takie rozterki. Wiele osób, zwłaszcza świeżo po okresie edukacji, nieco “błąka” się na rynku pracy, szukając swojego miejsca. Ale ono gdzieś tam jest i czeka na Ciebie, Ty musisz jedynie odkryć to, że do niego pasujesz. 

Odpowiedź to pytanie, wcale nie należy do najłatwiejszych, ale przede wszystkim trzeba zacząć od poznania siebie, swoich predyspozycji i wymagań względem nowego stanowiska. 

Jeśli umiejętnie określimy to jaką wartość stanowimy na rynku i czego wymagamy od swojej przyszłej pracy, o wiele łatwiej będzie nam stawiać kolejne kroki w karierze. 

Możesz też skorzystać z pomocy profesjonalistów, warto zacząć od wiedzy dostępnej od ręki, chociażby w internecie, w postaci artykułów, testów osobowości czy kursów online, które pomogą Ci w odnalezieniu drogi zawodowej. 

Sprawdź kursy Career Academy w temacie rozwoju kariery zawodowej:

 

Poza wszelkimi testami predyspozycji, dobrym rozwiązaniem jest też pójście do doradcy zawodowego, który poprzez umiejętne zadawanie pytań, poznaje nas i nasze kompetencje. Spotkanie z doradcą, może uświadomić nam wiele realiów nt. naszych zachowań i kroków podjętych w trakcie kariery i przekazać spersonalizowane wskazówki, które pomogą Ci wyeliminować dotychczasowe błędy. 


Podsumowując, pamiętaj, że dotychczas obrany kierunek Twojej ścieżki edukacji, czy już kariery zawodowej, nie jest niezmienialny. W dzisiejszych, nawet nieco utrudnionych gospodarczo warunkach, istnieje wiele możliwości na rozwój kompetencji i perspektyw zmianę zatrudnienia, niezależnie od etapu, na którym się znajdujesz. 

Więc jeśli nie chcesz reszty życia spędzić w pracy, której nie chcesz wykonywać, zacznij działać i wykorzystywać swój czas na to by tą sytuację zmienić. Nie bój się podejmować kroków w kierunku zmian, nawet po 30, 40 i 50 roku życia, bo nie ma znaczenia to w jakim wieku jesteś i gdzie się obecnie znajdujesz, tylko gdzie chcesz się znaleźć. 

Leave A Comment

Your email address will not be published.