Języki obce w CV – jak je opisać?

Znajomość języka obcego to obecnie jedna z podstawowych  kwalifikacji, która może zadecydować o przyjęciu Cię do nowej pracy. Nie wspominając o innych językach, często oczekuje się od kandydatów znajomości chociaż podstaw języka angielskiego, gdyż jest on przydatny w dzisiejszych czasach na wielu stanowiskach. Niezależnie więc od tego czy planujesz rekrutować do międzynarodowej korporacji czy do restauracji jako kelner – warto drugi język znać, a przede wszystkim potrafić opisać go w CV i zaprezentować na rozmowie rekrutacyjnej. 

 

W poniższym wpisie kilka punktów o tym, jak zrobić to poprawnie i dlaczego to takie istotne.

Table of Contents

Jak opisać w CV poziom języka? 

Przede wszystkim zacznijmy od przypomnienia sobie jakie mamy poziomy umiejętności, jak się nazywają i jakich oznaczeń używamy do ich określenia. Jak określić swój stopień znajomości danego języka? 

Najlepiej posługując się ogólnie przyjętą skalą Rady Europy, w której wyróżniamy następujące poziomy.

How to measure your level in a language - Become a polyglot

Podstawowym poziomem jest poziom A, który dzielimy na:

A1 — Początkujący (Beginner)

A2 — Podstawowy (Pre-Intermediate) 

A1 – ten stopień oznacza, że potrafisz stosować i rozumiesz podstawowe wyrażenia związane z życiem codziennym. Na tym poziomie umiesz formułować zdania, przedstawić się i odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące Twojego zajęcia, pochodzenia, miejsca zamieszkania. Rozumiesz również niektóre inne sformułowania, jednak Twój rozmówca musi mówić wolno i wyraźnie. 

A2 – jeśli jesteś na tym poziomie, oznacza, że poza poziomem A1, dodatkowo bieglej rozumiesz podstawowe informacje, które przekazuje Ci rozmówca i potrafisz na nie odpowiedzieć. Umiesz opowiedzieć o prostych kwestiach związanych z pracą, rodziną, życiem prywatnym. 

Kolejny, poziom B to średniozaawansowany, dzielimy go na: 

B1 – Średniozaawansowany (Intermediate)

B2 – Wyższy Średniozaawansowany (Upper-Intermediate)

B1 – jeśli określasz swój poziom jako B1, oznacza to, że rozumiesz obszerniejsze wypowiedzi, ich dokładniejsze znaczenie, które dotyczą prostych tematów (szkoła, czas wolny, praca, podróże itp.). Potrafisz bez problemu porozumieć się w większości kwestii za granicą z osobą posługującą się danym językiem. 

B2 – na tym poziomie potrafisz swobodnie rozmawiać w danym języku, a nawet dyskutować na mniej podstawowe tematy. Używasz języka płynnie i spontanicznie, potrafisz formułować pełne wypowiedzi, używając poprawnych określeń i gramatyki. 

Ostatnim stopniem znajomości języka, przed “native speakerem” (osoba mówiąca w ojczystym języku) jest zaawansowany – C. 

Dzielimy go na: 

C1 – Zawaansowany (Advanced)

C2 – Biegły (Proficient)

C1 – jeśli określasz swój poziom jako C1 oznacza to, że rozumiesz skomplikowane teksty i treści w obcym języku. Bez problemu oglądasz filmy i czytasz książki ze zrozumieniem. Formułujesz wypowiedzi swobodnie i praktycznie bez popełniania błędów. 

C2  (Proficient) oznacza to, że mówisz płynnie w języku obcym i nie masz żadnych problemów komunikacyjnych związanych z formułowaniem wypowiedzi. Rozumiesz zarówno słowo pisane, jak i mówione, bez względu na poziom skomplikowania tematu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak stworzyć swoje CV tak, by pracodawca wybrał właśnie Ciebie?

Jak ocenić swój poziom zaawansowania?

Swój poziom zaawansowania możesz określić samodzielnie, intuicyjnie lub sprawdzając na jakim poziomie (np. po podręczniku) zakończyłeś swoją edukację. Jeśli masz większe wątpliwości, co do ostatecznego stopnia (np. waha się między C1/C2), możesz skorzystać z wielu testów dostępnych w internecie bezpłatnie. 

Dobrym rozwiązaniem jest też spotkanie się z nauczycielem danego języka, który oceni nasze umiejętności.

CE-KWADRAT-619470f65da12c739.gif

Jak opisać języki obce w CV?

Jest na to kilka sposobów, poziom znajomości języka możesz opisać między innymi: 

  • wykorzystując wyżej opisaną Skalę Rady Europy (A1-C2) – najpopularniejszą i najczęściej używana forma 

korzystając ze skali opisowej – ten sposób jest najprostszy i intuicyjny, dla przykładu może to wyglądać następująco:

angielski: podstawowy 

hiszpański: podstawy hiszpańskiego 

niemiecki: biegły 

francuski w stopniu komunikatywnym 

  • wpisując uzyskane cetyfikaty – warto tutaj opisać poziom jaki się uzyskało, nazwę certyfikatu (niektóre mają też daty ważności, którą też warto zawrzeć)
  • w sposób graficzny – nieco mniej precyzyjny sposób, do którego możesz użyć np. wykresu kołowego, punktów, gwiazdek (np. 5/10)

Pamiętaj, że opisując znajomość innego języka niż angielski, zwłaszcza jeśli CV jest napisane w tym języku, używaj określeń adekwatnych dla niego, czyli np. po niemiecku Intermediate — Mittelstufe, Advanced — Fortgeschritten i tak dalej. Tak samo będzie w CV po francusku, norwesku itd. 

Gdzie wpisać języki obce w CV? 

Najczęściej tę sekcję umieszczamy w niższej części CV po edukacji i doświadczeniu, w okolicach umiejętności, kursów i atutów. Jeśli znajomość jakiegoś języka jest kluczowa na stanowisku, o które się ubiegasz, warto umieścić te informacje nieopodal doświadczenia (np. zaraz pod). 

Możesz także umieścić tę sekcję gdzieś w bocznej części Twojego dokumentu np. pod danymi osobowymi. Nie ma żadnej formalnej reguły dotyczącej tego, ważne, żeby rekruter znalazł to czego potrzebuje.

Sprawdź nasze kursy, które pomogą Ci przy tworzeniu CV i na rozmowie rekrutacyjnej: 

Warto wpisać wszystkie języki, które znasz, nawet jeśli są to tylko podstawy lub dany język nie jest wymagany na to stanowisko. Dlaczego? Bo może się to przydać, nigdy nic nie wiadomo. Może zainteresujesz rekrutera umiejętnościami pozostałych języków na tyle, że przesądzi to o Twoim powodzeniu. 

Z pewnością pomiń te, których nie znasz i nie “koloryzuj” jeśli chodzi o poziom zaawansowania. To bardzo istotne, ponieważ rekruter może z łatwością zweryfikować to na rozmowie. Jeśli kiedyś uczyłeś się jakiegoś języka w szkole np. niemieckiego, a teraz nie potrafisz powiedzieć nawet 1 zdania, również odpuść taką informację, gdyż może to zadziałać na twoją niekorzyść i być odebrane jako nieprofesjonalne. 

Co wpisać w CV jeśli nie znam żadnych języków?

Nie każdy musi być poliglotą i nie ma tutaj się czego wstydzić, zwyczajnie wystarczy pominąć tę sekcję. Jeśli jednak jesteś np. w trakcie nauki jakiegoś języka koniecznie umieść tę informację w CV, to może również zaplusować i pokaże, że się rozwijasz. 

Teraz, kiedy już wiesz jak opisać języki obce w CV, możesz zabrać się za jego przygotowanie.. 

Pamiętaj tylko o kilku najważniejszych zasadach, a z pewnością zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy: 

  • umieść języki w widocznym miejscu,
  • do opisywania poziomu znajomości skorzystaj z wyżej opisanych metod, 
  • NIE ŚCIEMNIAJ, wpisuj tylko prawdziwe informacje,
  • dodaj certyfikaty i inne dokumenty poświadczające Twoje umiejętności.Leave A Comment

Your email address will not be published.