Wybranie odpowiedniej drogi zawodowej nie jest łatwe, a przede wszystkim nie jest krótkotrwałe, to ważna decyzja. Ogromna konkurencja, wciąż zmieniający się rynek i stres wcale nie ułatwiają jej podjęcia. Pomimo wielu trudności, świadome i rzetelne budowanie swojej kariery to proces, w który warto włożyć wysiłek, bo w przyszłości może zaowocować to satysfakcjonującym i dobrze płatnym stanowiskiem.
Obecnie wykształcenie, nawet to wyższe, uzyskane na dobrej uczelni, może nie być wystarczające do znalezienia satysfakcjonującej pracy. Pracodawcy oprócz wiedzy przede wszystkim oczekują doświadczenia i umiejętności miękkich. Dodatkowo gospodarka jest coraz bardziej podatna na wpływy regulacyjne i koniunkturalne, nie przytaczając już wydarzeń, które rozpoczęły się w roku 2020. Zachodzą w niej bardzo szybkie zmiany, do których stety lub nie, trzeba się dostosowywać.
Jak odnaleźć swoją drogę w tak skomplikowanych warunkach?
Rozwiązaniem jest bardziej świadome, konswekwentne budowanie ścieżki zawodowej w oparciu o własne predyspozycje zainteresowania i pasje, a także zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy.
Może zainteresuje Cię także ten wpis: Czy w CV najważniejsze jest doświadczenie?
Zacznij od pasji
Pierwszym, podstawowym krokiem na drodze zawodowej powinno być odkrycie swoich pasji, czyli zwyczajnie odpowiedź na pytanie co po prostu lubię robić. Co sprawia mi radość, przy jakich czynnościach przyjemnie spędzam czas. To punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Zdiagnozowanie własnych predyspozycji, silnych stron i zainteresowań będzie w przyszłości busolą, która pozwoli wytyczać właściwy kierunek rozwoju zawodowego.
Niektórzy uważają, że prawdziwą pasję można znaleźć tylko spontanicznie i nie da się jej w sobie odkryć czy ustalić. Tymczasem potrzebna jest trzeźwa i skrupulatna autoanaliza, by uświadomić sobie czym realnie się pasjonujemy..
Warto tutaj przypomnieć sobie wszystkie te czynności, inicjatywy, projekty, które nas zainteresowały, sprawiały nam radość. Zwrócić przy tym uwagę na czynniki, które decydowały o takiej ocenie. Czy była to praca w dobrze zgranej grupie, czy też zadanie wymagające skupienia i spokoju? Czy wykonywane zadanie umożliwiało sprawdzenie się w jakiejś funkcji, albo czy nie było obraczone dla Ciebie dużym stresem? Warto przypomnieć sobie jak wyglądała taka praca, jaka panowała atmosfera, tempo etc.
Po takiej analizie łatwiej odnajdziemy punkty wspólne różnych aktywności, dające nam satysfakcję. To właśnie na nich należy się skoncentrować.
Wsparciem w tym procesie mogą być np. różnego rodzaju testy psychologiczne. Szeroka paleta pytań i zagadnień pozwala ukierunkować nasze poszukiwania lub utwierdza nas we wcześniejszych przypuszczeniach. Warto też sięgać po książki podejmujące tematykę łączenia pracy z pasją, zaglądać na blogi ekspertów, czy śledzić ich profile na Linked In albo Facebook. Pozwoli to poddawać pasje weryfikacji i ustalać, które realnie mogą nam się przydać w życiu zawodowym, a które są zwyczajnym (często tymczasowym) zainteresowaniem.
Jeśli chcesz kompleksowo podejść do budowania kariery zawodowej, koniecznie sprawdź nasze kursy w tej tematyce:
Poznaj zapotrzebowanie na rynku
Kiedy etap identyfikacji własnych pasji mamy za sobą, czas na drugi krok – analizę rynku pracy. Warto przyjrzeć się trendom, prognozom na przyszłość, sprawdzić jakich pracowników poszukują firmy oraz jacy pracodawcy są najchętniej wybierani.
Nie tylko studia techniczne
Tendencja pokazuje, że oczywiście pracownicy branży informatycznej wciąż będą najbardziej pożądaną grupą w tym roku. W sektorze IT można także liczyć na najwyższe wynagrodzenie na starcie kariery w porównaniu z innymi branżami. Deficyt informatyków i programistów w Polsce wciąż jest na wysokim poziomie.
Rosnącego zapotrzebowania na fachowców doświadcza także sektor związany z motoryzacyjną i nowymi technologiami. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Do łask wracają zawody zaufania publicznego. Lekarz, prawnik, czy opiekun to specjaliści, na których rośnie lub utrzymuje się popyt w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów. Jeden z wyższych deficytów pracowników widać też w branży medycznej.
Mimo to warto pamiętać, że humaniści są równie potrzebni na rynku. Muszą jednak włożyć więcej wysiłku w budowanie drogi zawodowej, a studia traktować jak bazę, na której będą rozwijane kolejne umiejętności. Zachodnie firmy coraz częściej interesują się zatrudnianiem absolwentów kierunków humanistycznych, a nie tylko tych wykształceniem technicznym. Zdają sobie bowiem sprawę, że łatwo jest coś wyprodukować, a znacznie trudniej zbudować relacje z interesariuszami czy przewidzieć trendy i tendencje rynkowe.
Wzajemne oczekiwania
Obecnie jednym z podstawowych problemów w Polsce jest niedopasowanie edukacji do rynku pracy. Jak pokazują raporty, niemalże 80% pracodawców twierdzi, że ma problem ze znalezieniem pracowników spełniających ich oczekiwania. Dla firm nie liczą się obecnie już tylko twarde kompetencje, coraz częściej wskazują one bowiem, że kandydatom brakuje też często umiejętności miękkich.
Jednocześnie na rynku coraz bardziej liczą się przedsiębiorstwa, które stwarzają pracownikom najbardziej korzystne warunki zatrudnienia, dbają o pozafinansową motywację pracowników, o wizerunek firmy. Starają się one pozyskać najbardziej obiecujących kandydatów, dlatego coraz częściej biorą pod uwagę ich oczekiwania. Z wielu badań wynika, że młodzi ludzie chcą pracować minimum 5 lat dla pierwszego pracodawcy. Potwierdza to jak istotne jest świadome kształtowanie swojej drogi zawodowej już od jej początków.
Przewidzieć przyszłość
Nie warto poprzestawać na ocenie bieżącej sytuacji. Konieczne jest patrzenie w przyszłość i przewidywanie trendów. Pomoże nam to wcześniej przygotować się na zmiany i wyprzedzić naszych konkurentów na drodze do najlepszych stanowisk.
Na jeden z takich trendów zwracają uwagę amerykańscy naukowcy Frank Levy i Richard Murnane, którzy w raporcie „Dancing with Robots” podejmują tematyką automatyzacji o robotyzacji dzisiejszego świata. Udowadniają, że te procesy coraz bardziej zmniejszają rolę nisko wykwalifikowanych pracowników, natomiast przyczyniają się do wzrostu znaczenia i wysokości wynagrodzeń osób dobrze wykształconych i wszechstronnie uzdolnionych. Levy i Murnane utrzymują, że tylko człowiek jest w stanie najlepiej przeanalizować nowe informacje, czy poradzić sobie w sytuacji wymagającej wyczucia lub delikatności. Pracownik przyszłości będzie zatem osobą elastyczną i pomysłową, która będzie biegła w nowych technologiach, a jednocześnie nastawiona na ciągłą naukę i życie w świecie nieustannych zmian.
Naucz się czerpać satysfakcję z pracy!
Kiedy rzetelnie przyjrzymy sięwszystkim uwarunkowaniom i wyciągniemy z nich wnioski, nadchodzi czas na krok trzeci.
A powinno być nim przede wszystkim określenie wspólnych płaszczyzn naszych zainteresowań, pasji, predyspozycji i potrzeb rynkowych. Zwyczajnie solidne podsumowanie. Kiedy nam się to uda uzyskamy podstawę budowania świadomej, jasno sprecyzowanej i możliwej do osiągnięcia ścieżki kariery, która przyniesie nam satysfakcję, rozwój i wynagrodzenie na poziomie naszych oczekiwań. Zobacz, jakie rezulataty przyniesie to w Twoim przypadku 🙂
Wpisy, które również mogą Cię zainteresować: