Czy można zostać menedżerem przed trzydziestką?

Wielu młodych ludzi w wieku licealnym, jeszcze przed wyborem uczelni wyższej myśli o zostaniu menedżerem. Jeszcze kilkanaście lat temu, mogłoby to spotkać się z krytyką, ze strony starszego pokolenia, na temat braku pokory i niedojrzałości zawodowej. 

Dziś takie plany osób wkraczających dopiero na rynek nikogo nie dziwią. 

Dlaczego? Czy zapotrzebowanie na kierowników się zwiększyło? 

Z pewnością! Na przestrzeni lat zmieniły się także sposoby zarządzania firmami, gdzie wiele procesów i funkcji w strukturze organizacji rozbija się na mniejsze jednostki. To sprawia, że ogromna ilość pracy stała się wydajniejsza. Każdy taki zespół, na każdym stopniu potrzebuje sprawnego zarządzania, potrzebuje menedżera. 

W tym artykule dowiesz się:

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, przeczytaj także: Czy rekruterzy doceniają kandydatów z pokolenia Y i Z?

Czym właściwie zajmuje się menedżer (manager)?

Menedżer z angielskiego ktoś kto zarządza, czyli osoba zajmująca się kierowaniem pracy zespołu pracowników lub też całą firmą. Menedżer ma za zadanie przede wszystkim koordynowanie prac zespołu i podejmowania decyzji kluczowych przy rozwijaniu działalności przedsiębiorstwa. 

W małych firmach tę funkcję pełni najczęściej właściciel lub kierownik, w większych strukturach możemy spotkać się nawet z podziałem na kilkanaście-kilkadziesiąt komórek wewnętrznych, z których każda może mieć osobnego menedżera. Oczywiście w dużych organizacjach stanowiska kierownicze różnią się od siebie zakresem obowiązków, szczeblem oraz wynagrodzeniem. 

To co należy do obowiązków menedżera, jest oczywiście mocno zależne od firmy i od jej profilu oraz jakiego rodzaju stanowisko menedżerskie się obejmuje. 

Ostatnio coraz częściej widzimy ogłoszenia na stanowisko product managera czy project menagera. Oznacza to, że firma wtedy szuka osoby, która będzie koordynować prace związane z konkretnym produktem czy projektem.

Praca menedżera w XXI w.

To co charakteryzuje obecne czasy to ciągła zmiana, zarówno lokalnie jak i w ujęciu globalnym. Stale ewoluuje biznes, zmienia się gospodarka, a za tym również idą zmiany w strategiach firm. Funkcjonowanie poszczególnych procesów w przedsiębiorstwach coraz częściej są analizowane i dostosowywane do zmieniających się, a dziś dodatkowo niepewnych warunków ekonomicznych.

Coraz większe tempo życia, duże zainteresowanie samodoskonaleniem i indywidualizmem, sprawiają, że ludzie, zwłaszcza Ci z młodszego pokolenia nieco inaczej postrzegają siebie na rynku pracy, niż osoby wkraczające na niego jeszcze kilka lat temu. 

Z pewnością są pewniejsze siebie, swoich umiejętności i kompetencji, które chcą wykorzystać na rynku pracy. Na przestrzeni ostatnich lat uległo również spojrzenie na samo stanowisko menedżera, która niegdyś miała nieco bardziej autorytarny charakter i sprowadzała się przede wszystkim do rozdziału pracy, kontroli i egzekwowania rezultatów. 

Żeby otrzymać kiedyś taką pracę musieliśmy mieć przede wszystkim specjalistyczną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie. Obecnie u lidera pożądane są zupełnie inne kompetencje i cechy osobowości niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. 

Dobrym liderem może zostać osoba, która potrafi umiejętnie pracować z zespołem, a także potrafi przystosowywać się do zmian. Współczesny menedżer to ktoś kto wierzy w potencjał swojego zespołu, zna ich możliwości i potrafi rozmawiać ze swoimi pracownikami. Sprawny lider to także osoba, która potrafi dostosowywać swoje taktyki do różnych warunków i otoczenia biznesowego. Menedżer dzisiaj musi dobrze znać firmę, zachodzące w niej procesy, ma szeroki wachlarz kompetencji i umie je wykorzystywać, a także niekoniecznie musi mieć… więcej niż 20 lat doświadczenia zawodowego. 

Co trzeba zrobić by objąć stanowisko menedżera? Co robić, aby w przyszłości myśleć o awansie? Czy jest szansa na objęcie stanowiska menedżerskiego przed 30? 

Zacznijmy od odpowiedzi na kolejne pytanie…

Jakie kompetencje posiada lider XXI w.

Pasja i chęć rozwoju to cechy, które dobrze rokują u przyszłego menedżera. Coraz więcej firm wybiera kandydatów na podstawie nie tylko wcześniejszych doświadczeń, ale także jakości ich kompetencji. Obecnie pracodawcy kładą duży nacisk na kompetencje miękkie i często szukają osób, które z pasją podchodzą do życia i kariery zawodowej. 

Stąd również istnieje przekonanie, że młode osoby, świeżo upieczeni absolwenci mają szansę na objęcie stanowiska kierowniczego w krótkiej perspektywie czasowej. 

Dlaczego? 

Bo właśnie takie osoby są w stanie odpowiedzieć na współczesne wyzwania biznesowe i nadążyć za dynamiką zmian. Osoby z młodszych pokoleń łatwiej adaptują się do nowych sytuacji, są otwarte na wiedzę oraz opinie innych, a także na stały rozwój swoich kompetencji.  

Wszystkie te umiejętności, da się “wychwycić” podczas wieloetapowej rekrutacji, która będzie różniła się od siebie względem obejmowanego stanowiska i branży. Zresztą każda firma ma swój system weryfikacji kandydatów na menedżerów, więc nie istnieje utarty schemat w tym aspekcie. Często osoby ubiegające się o prace lidera wykonują wiele testów analitycznych, osobowościowych, przechodzą serię rozmów oraz wykonują zadania sprawdzające ich pracę. 

Dzięki temu, już na etapie rekrutacji, możemy wnioskować, jakie postawy i zachowania kandydat może prezentować w warunkach codziennej pracy.    

W którym kierunku się rozwijać, by zostać menedżerem? 

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, jak rozpocząć swoją karierę menedżerską. Z pewnością studia w tym zakresie będą pomocne, jednak najważniejsze, by posiąść wiedzę, która pozwoli zrozumieć procesy biznesowe zachodzące w firmach. 

Poza studiami wyższymi, istnieje ogrom kursów, szkoleń podnoszących nasze umiejętności miękkie, rozwijające nas pod kątem objęcia stanowiska kierowniczego. 

Jednym z nich jest kurs Elżbiety Malik “Jak zostać liderem XXI w.”, który w kilkunastu lekcjach opowiada o tym jakie cechy są w dzisiejszych czasach pożądane u liderów i jak je w sobie rozwijać. Koniecznie sprawdź poniższy fragment jednego z odcinków: 

Tak więc sposobów na rozwijanie się w tym zakresie jest bardzo wiele. Praktycznie na każdym etapie naszej kariery zawodowej, możemy decydować się, by podnosić swoje kwalifikacje w tym obszarze, a następnie starać się o takie stanowiska. To nie musi być od razu menedżer strategiczny kilkutysięcznej firmy, mniejsze oddziały, filie i zespoły projektowe w firmie również potrzebują sprawnego zarządzania 🙂 

Jak budować karierę menedżera? 

Przede wszystkim musimy świadomie określić swoje cele rozwojowe i zawodowe. Jeśli przejdziemy przez ten etap, będziemy pewni jakich umiejętności potrzebujemy do naszego portfolio kompetencji zawodowych. Dzięki odpowiednio wyznaczonym ambicjom jesteśmy w stanie efektywniej podejmować decyzje i dążyć w wyznaczonym kierunku. 

Dobrym nawykiem jest bieżące analizowanie tego, co dane doświadczenia, dane stanowisko, które obejmujemy nam przynosi, jakie czerpiemy z niego korzyści, jakie nowe umiejętności zdobywamy, co nam przynosi satysfakcję i jak możemy to wykorzystać. 

To właśnie wnioski płynące z tej reflekcji powinny pomóc nam w obraniu drogi kariery, która będzie pokryje się z naszymi oczekiwaniami. 

Warto już w wieku studecnkim poświęcić czas i energię na budowanie siatki kontaktów, angażować się w możliwie dużo inicjatyw i projektów, dzieki którym możemy poznać inspirujących ludzi oraz nauczyć się nowych rzeczy. 

Jeśli chcesz kompleksowo podejść do budowania kariery zawodowej, koniecznie sprawdź nasze kursy w tej tematyce: 

Czy nadaję się na menedżera?

Przede wszystkim trzeba zacząć od autoreflekcji, porównać nasze kompetencje i doświadczenia z wymaganiami stanowisk kierowniczych na różnych szczeblach. Dzięki temu dowiemy się jakich umiejętności jeszcze nie posiadamy, nad którymi musimy popracować. Dobrym sposobem w ocenie siebie jako kandydata na menedżera jest posiłkowanie się feedbackiem, szukanie opinii wśród ludzi, z którymi współpracujemy. Takie informacje pozwalają nam z zewnątrz spojrzeć na to jak pracujemy i jak oceniają nas inni w takiej roli. 

Jeżeli włożymy odpowiednio dużo energii w odpowiednią analizę siebie na rynku pracy, a następnie konsekwentnie będziemy dążyć do rozwoju w obranym kierunku, jesteśmy w stanie osiągnąć założony cel. 

A czy przed trzydziestką? To już zależy od nas i naszej determinacji.