Czas raz na zawsze rozprawić się z mitami na temat zdjęcia w CV – skupmy się na konkretach i dobrych praktykach. Jeśli zastanawiasz się, czy zdjęcie w CV jest konieczne i jak powinno wyglądać, to doskonale trafiłeś! 

Zanim jednak zabierzesz się za robienie nowego CV przeczytaj jeszcze o tym, czy można zrobić skuteczne CV w 10 minut.

_ _ _

Wygląd kandydata nie powinien mieć wpływu na decyzję rekrutera, lecz zdarzają się sytuacje, w których odpowiednie zdjęcie w życiorysie może nam pomóc osiągnąć określony cel. Fotografia nadaje dokumentowi charakteru i może nawet przemycić pewne informacje o naszej osobowości. Bywa jednak, że zdjęcie w CV może zadziałać na Twoją niekorzyść. 

Jak zatem zdecydować czy CV ma być ze zdjęciem czy bez?  W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, które mogą Cię nurtować, w tym m.in: 

W tym artykule dowiesz się:

Czy w CV konieczne jest zdjęcie?

Nie istnieje formalny wymóg umieszczania w CV zdjęcia. W Polsce przyjęła się jednak niepisana zasada zakładająca, że dodajemy je do naszego życiorysu. Umieszczenie zdjęcia w dokumencie może w niektórych przypadkach pomóc Ci zdobyć pracę. Pod warunkiem że jest odpowiednie, inaczej może zadziałać w drugą stronę. 

Fragment szablonu CVworks 

Czy w CV powinno być zdjęcie? 

Aplikacje ze zdjęciem przede wszystkim łatwiej zapadają w pamięć, przez co rekruterzy mogą potem skojarzyć Cię podczas kolejnych etapów rekrutacji. Zdobycie atrakcyjnego stanowiska, wymaga dzisiaj więcej kreatywności i umiejętności wyróżnienia się spośród innych. Twoim elementem wyróżniającym może być również fotografia. 

Ważne jednak, by skupić się na dopasowaniu charakteru zdjęcia do stanowiska, o które się ubiegamy. Dobrze wykonane zdjęcie może pokazać Twoje cechy – np. profesjonalizm, pozytywne nastawienie, kulturę osobistą, a nawet kreatywność. 

Zanim aplikujesz, musisz upewnić się, czy fotografia jest akceptowana przy ubieganiu się o dane stanowisko. Obecnie w wielu międzynarodowych korporacjach, zdjęcie nie jest dobrze odbierane, a nawet może stanowić o odrzuceniu kandydatury. 

Kiedy nie dodawać zdjęcia do CV? 

W dużych, międzynarodowych firmach, a zwłaszcza w niektórych krajach (np. Wielkiej Brytanii, USA czy Kanadzie) pracodawcy unikają przyjmowania życiorysów ze zdjęciem, ponieważ nie chcą zostać posądzeni o jakiekolwiek uprzedzenia (np. rasizm). Jeśli więc rekrutujesz do zagranicznej firmy, bezpiecznie możesz zrezygnować z dodania fotografii do dokumentów aplikacyjnych. Z pewnością nie będzie to błędem. 

Fragment szablonu CVworks 

Nie decyduj się na dodanie zdjęcia również wtedy, kiedy nie masz żadnej profesjonalnej fotografii. Zawsze lepszym będzie schludny, estetyczny graficznie życiorys niż dokument wzbogacony o rozmazane selfie z wakacji.

Jakie zdjęcie wstawić do CV? 

Nie wszystkie fotografie nadają się do dokumentów aplikacyjnych. Mimo, że głośno mówi się o tym, jakie zdjęcia pasują do CV, wielu osobom zdarza się zapominać o jego odpowiednim doborze. Niezwykle istotne jest by zdjęcie odpowiadało na charakter ogłoszenia. Choć nie istnieją żadne oficjalne zasady określające, jak ma ono wyglądać, możemy się domyślić, jak wyglądać nie powinno… 

Staraj się umieszczać w tego typu dokumentach tzw. formalne fotografie, ale też nie odstraszające czy zbyt poważne (np. paszportowe)

Fragment szablonu CVworks 

Na załączonej fotografii powinniśmy być pogodni, lekko uśmiechnięci i przede wszystkim możliwie naturalni. Nie ma reguły co do kolorystyki, zdjęcie może być zarówno czarno-białe jak i kolorowe, ważne by było zrobione na możliwie jednolitym tle i w stonowanych odcieniach. Pamiętaj też, że powinno być również dobrze doświetlone i wyraźne. Nie ma nic gorszego niż rozpikselowane zdjęcie.

Przykłady kiepskich zdjęć: 

 Na fotografii musi znajdować się jedna osoba, więc kadry z partnerem czy grupowe zdjęcia z przyjaciółmi z wiadomych powodów nie będą dobrze postrzegane. Najważniejsza jest Twoja twarz, która musi być dobrze widoczna. Unikaj zdjęć całej sylwetki i staraj się tak wykadrować zdjęcie, żeby obejmowało najlepiej wyłącznie ramiona.
 

Przykłady dobrych zdjęć: 

Jak się ubrać do zdjęcia w CV?

Do zdjęcia powinno założyć się schludny ubiór. Wystrzegaj się raczej pstrokatych kolorów, wzorzystych materiałów, t-shirtów z napisami oraz innych nieestetycznych elementów garderoby, które mogą odwracać uwagę. Ważne też, by unikać zdjęć w nakryciu głowy, z niecodzienną fryzurą czy makijażem. Niechlujnie ułożone włosy czy kilkudniowy zarost nie robią dobrego wrażenia. Jeśli nosisz okulary, nie musisz ich oczywiście zdejmować (okulary przeciwsłoneczne są oczywiście niedopuszczalne).  Na zdjęciu powinniśmy wyglądać przede wszystkim możliwie naturalnie i tego się trzymajmy.  O tym, jakie inne błędy (poza nieodpowiednim zdjęciem), kandydaci popełniają w CV, możesz przeczytać w naszym praktycznym eBooku“Jak stworzyć piekielnie skuteczne CV” CE-KWADRAT-3.gif

Jak i czym zrobić idealne zdjęcie do CV 

W obecnych czasach dobre zdjęcie można wykonać nawet komórką. Najnowsze modele telefonów mają naprawdę zadowalające parametry techniczne, które mogą sprawdzić się także w “sesjach” zdjęć do CV. Starsze modele mogą nie robić zdjęć w wystarczająco dużej rozdzielczości, przez co może być ono rozmazane. Warto to sprawdzić, zanim wstawimy je do naszego CV. 

Czy da się zrobić zdjęcie do CV samodzielnie? Może uda się przy skorzystaniu ze statywu i samowyzwalacza, jednak trzeba się do tego naprawdę przyłożyć. 

Unikajmy tzw. “selfie”, które wyglądają po prostu nieprofesjonalnie i nie będą naszą najlepszą wizytówką podczas rekrutacji. Jeśli masz dobry aparat lub telefon, najlepiej poprosić kogoś bliskiego o zrobienie Ci nim zdjęcia, a następnie odpowiednio przygotować je na komputerze. 

Jeśli nie mamytakich możliwości, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnych fotografów, którzy z pewnością wykonają zdjęcie najlepiej, podpowiadając jednocześnie jakie zdjęcie wybrać.

Jak wstawić zdjęcie do CV? 

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na wstawienie zdjęcia do naszego CV, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, nie powinno zajmować więcej przestrzeni niż treść dokumentu, która zawsze jest najważniejsza. Najpewniejszym będzie usytuowanie go w prawym lub lewym górnym rogu, nieopodal danych kontaktowych, tak by nie przysłaniało innych cennych informacji z naszego życiorysu. Jeśli chodzi o wymiary, najlepiej zdecydować się na te standardowe, (jak do prawa jazdy, dowodu – ok. 3,5 x 4,5 cm). 

 

W zależności od narzędzia, którym się posługujemy przy tworzeniu dokumentu, zdjęcie będziemy dopasowywać w różny sposób. W niektórych kreatorach CV ten mechanizm dodawania i kadrowania zdjęcia jest maksymalnie uproszczony, dlatego każdy powinien sobie poradzić z tym zadaniem. Jednym z najprostszych w obsłudze pod tym względem jest kreator CVworks, dzięki któremu bez problemu przygotujesz swój profesjonalny dokument z idealnie wyeksponowanym zdjęciem. 

Oczywiście możesz spróbować zrobić to ręcznie np. w Corelu, Photoshopie, to jednak wymaga większych umiejętności i dużo więcej czasu, który możesz poświęcić na selekcjonowanie ogłoszeń czy rozwój nowych kompetencji.  

W CVworks możesz z łatwością skorzystać ze sprawdzonych, a zarazem unikatowych układów graficznych w różnych wariantach i opcjach kolorystycznych! 🙂 

Uzupelnij-dane-korzystajac-ze-wskazowek-i-podpowiedzi-5.gif

Podsumowanie

  • wyglądaj możliwie naturalnie – nie przesadzaj ze stylizacją, 
  • zadbaj o możliwie dobrą jakość zdjęcia i jego jasność,
  • wykadruj odpowiednio fotografię (od talii/ramion w górę),
  • pamiętaj o doborze stroju,
  • nie zasłaniaj twarzy (włosami, okularami, kapeluszem), 
  • nie miej zbyt poważnej miny, postaw raczej na lekki uśmiech. 

A jak już zrobisz zdjęcie, z którego będziesz zadowolony/a, wróć do kreatora CVworks i wstaw je z dumą do swojego nowego CV! 🙂 

Leave A Comment

Your email address will not be published.