A gdybyśmy Ci tak powiedzieli, że zdobywanie pracy to umiejętność, którą z biegiem czasu możesz opanować całkiem nieźle?

Szalona teza, prawda?

Zanim zaczniesz szukać argumentów, żeby ją obalić, rzuć okiem na nasze 😉

Jesteśmy przekonani o tym, że kierując się pewnymi zasadami i rozwijając w sobie zdolność obserwacji oraz logicznego myślenia, możesz stopniowo zwiększać swoje szanse na znalezienie wymarzonego stanowiska niemal ZAWSZE.

Od czego zacząć naukę tej umiejętności?

Od pozbycia się niesłusznych przekonań oraz zrozumienia pracy, którą musisz wykonać świadomie i z pełnym zaangażowaniem zanim jeszcze zaczniesz szukać zatrudnienia, a także mechanizmów i reguł, jakim sama rekrutacja podlega.

Za najistotniejsze etapy tego procesu uważamy:

Przejdź dalej, by przeczytać o każdym z nich…

Mogą zainteresować Cię także: 

Wyznaczenie sobie konkretnego celu i ram czasowych na jego realizację

Samo “chcę znaleźć nową pracę” nie jest jakoś wybitnie precyzyjnym celem. Jaka ta praca ma być, czym chcesz się zajmować? 

Calendar - Zdjęcia i ilustracje - iStock

Czego szukasz, co jest dla Ciebie najważniejsze? Określenie swoich priorytetów i wartości, a czasem nawet poziomu zdesperowania, jest kluczowe zanim zaczniesz dokonywać wstępnej analizy ofert pracy. Pozwoli Ci nie tylko skupić się na poszukiwaniu pracy, do której rzeczywiście pasujesz i masz kwalifikacje, ale także nabrać pewności siebie i ułatwi Ci sformułowanie celu zawodowego, który umieścisz w swoim CV. Wyznaczenie ram czasowych na realizację konkretnego celu będzie Cię motywować do konsekwentnego działania, ale także sygnalizować, że być może potrzebujesz coś zmienić w swojej strategii, jeśli deadline minął, a Ty wciąż nie widzisz zadowalających rezultatów.

Świadomość swoich mocnych stron i wykorzystanie ich w rekrutacji

Musisz wiedzieć, że na początku dla pracodawcy zawsze będziesz propozycją wartości. Pracodawca chce mieć pewność, że zatrudnienie Cię mu się się zwyczajnie opłaca!

Dlatego przygotowując się do procesu rekrutacyjnego, musisz też po prostu lepiej się poznać. Szukając swoich mocnych stron, nie skupiaj się tylko na konkretnych wypracowanych umiejętnościach jak np. obsługa programów, znajomość języków obcych itp. 

Sięgnij też do swoich kompetencji miękkich, które zwłaszcza teraz, w przyszłości post-korona, będą szczególnie pożądane przez pracodawców jak np. elastyczność, zdolności adaptacyjne, kreatywność, predyspozycje liderskie itp. 

Nie bagatelizuj ich, ale naucz się wykorzystywać je i opisywać na przykładach, w jaki sposób mogą pomóc w realizacji celów i wizji firmy, do której aplikujesz. Mając świadomość ich posiadania i pewność w ich prezentowaniu, może pomóc Ci zdobyć pracę, nawet gdy brakuje Ci doświadczenia.

7 Strong Buy Stocks That Tick All the Boxes – Money Works Magazine

Selekcja ofert pracy i odpowiedzialne aplikowanie

Na ile ofert pracy średnio aplikujesz, szukając pracy? 

Kilkanaście, kilkadziesiąt, setki? 

Na pewno wiesz, że ilość złożonych aplikacji niekoniecznie przekłada się proporcjonalnie na ilość zaproszeń na rozmowy. 

A nawet gdyby, to czy rzeczywiście chcesz tracić czas na rozmowy, które nie mają sensu? Ten czas możesz przecież poświęcić na dopracowanie aplikacji na oferty pracy, które najbardziej Cię interesują. Przy dokonywaniu analizy rynku pracy pomocne może okazać się stworzenie dokumentu, w którym podzielisz oferty wg kryteriów, które są dla Ciebie najważniejsze (zarobki, zakres obowiązków, benefity itp.) lub wymagań, które musisz spełnić (umiejętności, doświadczenie itp.).

Dzięki temu łatwo wykluczysz te oferty, które nie spełniają Twoich wymagań lub te, na które brakuje Ci jeszcze kwalifikacji, a przy okazji zrobisz sobie świetną bazę na przyszłość. 

Nie bez znaczenia jest też to, gdzie szukasz pracy. Czy ograniczasz się tylko do portali z ogłoszeniami czy może przeglądasz zakładki “kariera” firm, z którymi chcesz współpracować. 

Przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych 

Często spotykamy się z przekonaniem panującym wśród kandydatów, że “jeśli pracodawca naprawdę szuka pracownika, to przymknie oko na drobne błędy w CV”, a później Ci sami kandydaci twierdzą, że za ich niepowodzenia rekrutacyjne są odpowiedzialni niekompetentni pracodawcy… 

Tworząc CV, nie możesz liczyć na to, że rekruter sam się czegoś domyśli, że właściwie zinterpretuje Twoje umiejętności i intencje. Jeśli nie zadbasz o to, by dostał to, czego oczekuje, w formie, jakiej wymaga, to trudno oczekiwać, że Twoja aplikacja zostanie dobrze oceniona. To trochę tak, jakbyś zamówił/a w restauracji wypasione danie, a kelner przyniósł Ci do stolika same składniki i to jeszcze bez przepisu – oczekiwania vs rzeczywistość 😉 Tymczasem wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, by stworzyć skuteczne CV, które zagwarantuje Ci zaproszenie na rozmowę, znajdziesz w… ogłoszeniu, na które chcesz aplikować. To lista składników, według której przygotowujesz smakowitą propozycję dla rekrutera. 

Dzięki kreatorowi CVworks z kursem wideo i eBookiem w zestawie, możesz stworzyć swoje profesjonalne CV krok po kroku już za 7 złotych…
CE-KWADRAT-4241e6844401042b0.gif

 

Prowadzenie rozmów z pracodawcami – sztuka autoprezentacji i negocjacji

Rozmowa rekrutacyjna to dla wielu kandydatów najtrudniejszy etap w całym procesie rekrutacyjnym. Możesz być pewien/pewna, że posiadasz idealne predyspozycja na to stanowisko, a finalnie zjada Cię stres, który odbiera Ci umiejętność odpowiedzi na proste pytania, paraliżuje Cię podczas testu językowego, a czasem nawet wymazuje pamięć… 

Nie obiecujemy, że da się go pozbyć w 100%, to bardzo indywidualna sprawa, ale możesz go znacząco zminimalizować, próbując przewidzieć scenariusz rozmowy rekrutacyjnej i przygotować jego różne warianty. Dowiedz się czegoś o firmie, do której aplikujesz. Niech to nie będą tylko informacje o tym, czym się zajmuje, ale też Twoje osobiste wrażenia, sugestie dotyczące jakiegoś produktu, usługi, procesu. Wypisz pytania, których możesz się spodziewać i pomyśl nad odpowiedzią, jakiej możesz udzielić. Zastanów się, jak zareagujesz, gdy rekruter zaskoczy Cię jakimś pytaniem – może możesz obrócić to w żart, zrobić małą dygresję i dać sobie trochę czasu, by się zrelaksować i przemyśleć odpowiedź. Przygotuj sobie też konkretne pytania do rekrutera, przemyśl, co zrobisz, gdy przyjdzie czas na rozmowę o wynagrodzeniu. 

Stworzenie takiego scenariusza i przygotowanie się na zwroty akcji da Ci większą pewność siebie, wyrówna Twoje szanse i pozwoli Ci uniknąć myśli w stylu “kurczę, przecież mogłem/am to wtedy powiedzieć…” 😉

Strój na rozmowę kwalifikacyjną - Kraina Stylu

Czy da się zatem nauczyć zdobywania pracy?

Tylko pomyśl, jak wielu kandydatów (także Twoich konkurentów) szuka pracy ograniczając się do zrobienia jakiegokolwiek CV, wysłania go na dziesiątki ogłoszeń bez podstawowej analizy ogłoszenia, w nadziei, że a nuż się uda.

Jeśli Ty zrobisz to inaczej, lepiej, bardziej świadomie, to już masz nad nimi przewagę!

Tę umiejętność, jak każdą inną, możesz stopniowo rozwijać i doprowadzać do perfekcji, aż w końcu proces rekrutacji nie będzie miał przed Tobą tajemn

Leave A Comment

Your email address will not be published.