Jak wykorzystać wiedzę zdobytą na szkoleniu, by zyskać w oczach rekrutera?

Podczas rekrutacji, pracodawca przede wszystkim sugeruje się doświadczeniem oraz posiadanymi kompetencjami kandydatów. Wspomniane doświadczenie każdy z nas nabywa poprzez lata praktyki. Nie da się tego procesu obejść „na skróty”. 

Co innego z kompetencjami, które mogą nabywać zarówno osoby z dużym bagażem doświadczeń, jak i osoby, które dopiero pojawiają się na rynku pracy. Należy jednak zadać pytanie kluczowe: czym są kompetencje? 

Kompetencje należy postrzegać jako zestawienie trzech głównych składowych: wiedzy, umiejętności i odpowiedzialności. 

_ _ _

Kluczem przy zdobywaniu kompetencji jest wiedza, którą należy traktować jako fundament w ich budowaniu. Można ją posiąść na różne sposoby, w tym właśnie m.in. na różnego rodzaju kursach i szkoleniach. 

Kolejnym ważnym elementem jest praktykowanie zdobytej wiedzy, co przekłada się na umiejętności. Kiedy zaczynasz samodzielnie wykonywać pracę, wówczas zaczyna na Tobie spoczywać odpowiedzialność.

W tym artykule:

Kompetencje kandydatów – co liczy się najbardziej wg pracodawcy?

Niektórzy z kandydatów uważają, że ukończenie szkolenia jest równoznaczne z uzyskaniem pewnych kompetencji, a co za tym idzie automatycznym zdobyciu pracy. Zapominają, że rozpoczęte szkolenie, czy nawet przeczytana książka to dopiero początek drogi – powinno dawać nam przede wszystkim zastrzyk wiedzy i entuzjazmu do pracy. 

Prawda jest taka, że podczas rekrutacji, przyszły pracodawca skupi się na ilości posiadanych kompetencji, a nie odbytych szkoleń, jednak to właśnie dzięki nim, możemy zbudować swoją wiedzę, która przełoży się później na nasze kompetencje.

Dlatego zawsze zachęcamy do brania udziału w możliwie dużej ilości szkoleń, kursów, warsztatów, wliczając w to te typowo hobbystyczne. Wszystko oczywiście w zgodzie ze swoim tempem, kalendarzem i zapotrzebowaniem. Wybieraj najlepiej te, w których jest dużo praktyki i staraj się wykorzystywać je na maksa, zwłaszcza jeśli są płatne 🙂 

Każde z nich wniesie z pewnością coś nowego do Twojego życia i przede wszystkim wzbogaci Twoje zasoby wiedzy, które mogą przełożyć się na przydatne kompetencje. 

Poszerzaj horyzonty! 

Proces nabywania kompetencji, nie kończy się wraz z końcem szkolenia, zadbaj o to, by zdobytej wiedzy nie zaprzepaścić i przekuć w praktykę. Często pomocne może być dodatkowe wsparcie (np. trening pod okiem trenera, lekcje indywidualne, korepetycje itp.), a także wymiana doświadczeń z innymi osobami (np. członkami grupy językowej itp.). Praktyka czyni mistrza!

Jeśli chcesz się rozwijać zawodowo, koniecznie  poznaj bliżej szkolenia dostępne w Career Academy i sprawdź jakie kompetencje możesz nabyć dzięki nim. 🙂

Obierz ścieżkę swojego rozwoju zawodowego

Wybierz i staraj się doskonalić te umiejętności, w których czujesz się dobrze. Sprecyzuj swoje upodobania i ukierunkuj się na nie w działaniach, które podejmujesz, by się rozwijać. 

Dąż do tego by być ekspertem w swojej dziedzinie, zwłaszcza jeśli to Twoja pasja! Staraj się szukać wiedzy bezpośrednio wpływającej na rozwój konkretnych umiejętności. 

Daj pracodawcy do zrozumienia, że zatrudnia nie tylko specjalistę, ale również pasjonatę! 

Wyraźnie oddziel w swoim CV przebyte szkolenia od kompetencji, które posiadasz. Dzięki temu pokażesz rekruterowi, które obszary są już dla Ciebie dobrze znane, a w których dopiero się rozwijasz (to też niezwykle cenna informacja dla przyszłego pracodawcy). 

Śmiało możesz nawet napisać lub graficznie zaznaczyć jaki jest jest Twój poziom zaawansowania w danych, ujętych przez Ciebie dziedzinach, zwłaszcza jeśli brak Ci wymaganych kompetencji, a aktualnie jesteś w trakcie ich nabywania (np. kurs grafiki itp.). 

Profesjonalne CV, w którym dobrze wyeksponujesz swoje kompetencje, możesz zrobić wraz z kreatorem CVworks. Ponad 180 wariantów CV, za jedyne 7 zł/7 dni 🙂

CE-KWADRAT-4.gif

W CV i na rozmowie bądź sobą 

Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to pewnego rodzaju wymiana handlowa, a my musimy zaprezentować siebie i swoje umiejętności, które oferujemy, jak najlepiej potrafimy. 

Warto jednak robić to w sposób naturalny, niewymuszony, nie udając kogoś kim nie jesteśmy, a przede wszystkim nie ściemniając! Dobry rekruter potrafi wyczuć kiedy kandydat mija się z prawdą, dlatego najważniejszym jest to, by pozostać sobą, zarówno przygotowując CV, jak i udając się już na spotkanie z pracodawcą. 

Jeśli pokażemy się w pozytywny, interesujący sposób, możemy mieć pewność, że nasza kandydatura zostanie wzięta pod uwagę. Więcej o tym w artykule – Daj się poznać przyszłemu pracodawcy z pasjonującej strony!

Jeśli rozwijasz się w jakimś obszarze, szczególnie ważnym pod kątem wymagań danej oferty, odpowiednio wyeksponuj to w swoich dokumentach aplikacyjnych oraz w trakcie rozmowy. Dasz znać w ten sposób rekruterowi, że masz w sobie wystarczająco dużo motywacji, by zdobywać nowe kompetencje i potrafisz samodzielnie podejmować działania wpływające na Twój rozwój. To świetnie o Tobie świadczy! 🙂 

Podsumowując, wszelkie szkolenia, kursy, webinary czy warsztaty, to świetny sposób na rozwój umiejętności, które z pewnością mogą pomóc Ci zdobyć nową, lepszą pracę. 

Wyciągaj z nich zatem to co dla Ciebie najcenniejsze i staraj się przekuć to w swój sukces zawodowy!

Leave A Comment

Your email address will not be published.