Wyobraź sobie, że na Twoje wymarzone stanowisko spływa nawet 100 lub 200 aplikacji, albo i jeszcze więcej! Miejsce jest tylko jedno. Co zrobisz, żeby zostać zauważonym wśród innych kandydatów i co sprawi, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę? Jak ostatecznie ją przeprowadzisz, by zdobyć tę pracę? 

Bardzo wiele zależy od Ciebie i wcześniejszego przygotowania. O Twoim  powodzeniu (poza oczywiście odpowiednimi kwalifikacjami) w ponad 80% decyduje to, jak skrupulatnie przygotujesz swoje dokumenty aplikacyjne i jak dobrze poznasz swojego przyszłego pracodawcę i jego zapotrzebowanie. 

W poniższym wpisie, mamy dla Ciebie kilka krótkich, niby oczywistych, jednak często lekceważonych porad, które mogą Ci pomóc w zdobyciu nowej pracy. 

W tym artykule:

Czytaj uważnie ogłoszenie o pracę

Zawsze dokładnie sprawdź treść ogłoszenia, na które aplikujesz, a przede wszystkim sprawdź czy posiadasz kwalifikacje wymagane do tej pracy. Odpowiadaj tylko na te oferty, na które spełniasz większość wymagań przyszłego pracodawcy, i nie licz w tym temacie na zbyt duże odstępstwa, bo raczej to kwestia nie do przeskoczenia. 

Wiadomo, posiadając np. niższe niż wymagane wykształcenie, możemy nadrobić chociażby doświadczeniem, czy dodatkowymi kursami, ale to też ma swoje ograniczenia. Podobnie, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego odwołaj się do projektów/zadań, które realizowałeś/aś na studiach lub doświadczeń z życia prywatnego, oczywiście selekcjonując te, które mogą zainteresować przyszłego pracodawcę.

Pamiętaj jednak, że możesz mieć piękne, świetnie skonstruowane CV, lecz jeśli brak Ci jakiejś specjalistycznej umiejętności (np. odpowiednio wysokiej umiejętności obsługi jakiegoś programu, narzędzia) Twoje CV może zostać zwyczajnie pominięte z tej przyczyny. 

Dokładny research i sprawdzenie wszystkich wymagań, pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnej frustracji oraz marnowania czasu, zarówno Twojego jak i rekrutera. 

A jeśli masz już przed sobą ogłoszenie, w odpowiedzi na które zaczynasz pisać CV, pamiętaj o kilku ważnych sprawach! 

Podkreśl te doświadczenia i umiejętności, których wymaga przyszły pracodawca, wyeksponuj je względem pozostałych informacji o Tobie.  Przemyśl, czy wszystkie informacje, które chcesz zamieścić w swoim CV są rzeczywiście niezbędne przy ubieganiu się o to konkretne stanowiska. Staraj się wybierać jedynie te etapy w swojej karierze zawodowej, które odpowiadają na treść ogłoszenia. W ten sposób zaoszczędzisz również sporo miejsca w swoim CV, a przede wszystkim nakierujesz rekrutera na to, co najbardziej istotne w Twojej kandydaturze. 

Przygotuj czytelne CV, unikaj błędów 

Na etapie aplikacji, głównym powodem, przez który możesz mieć trudności w znalezieniu pracy, z dużym prawdopodobieństwem są błędy w Twoim CV.  Pewnie często nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że je popełniasz… A to naprawdę mogą być drobnostki. 

Rekruterzy przeglądający aplikacje, nie mają problemów ze sprawdzeniem dużej ilości nadesłanych CV, jednak ponad 80% rekruterów przyznaje, że większość kandydatów, przesyła życiorys, który nie spełnia wymogów formalnych lub nie odpowiada na treść ogłoszenia. Często przez drobne wpadki, możemy zostać uznani za osoby niekompetentne, nie pasujące do objęcia danego stanowiska. Jest szansa, że znajdujesz się w tej większości, a takie aplikacje są od razu odrzucane. 

 width=Dlatego tak ważna jest praca u podstaw, czyli skupienie się na Twojej przepustce do rozmowy kwalifikacyjnej – odpowiednim CV.  Błędów możesz doszukiwać się w kilku obszarach Twojego dokumentu, dla ułatwienia podzieliliśmy je wg kilku kategorii:

  • błędy techniczne (zły, niedziałający format pliku, niedopasowane zdjęcie),
  • błędy w zawartości (braki w danych kontaktowych lub niewłaściwe dane kontaktowe, źle opisane wykształcenie, niepoprawnie, brak konkretów, zbyt obszerne informacje),
  • błędy stylistyczne (literówki i błędy gramatyczne, interpunkcyjne,
  • błędy logiczne (zła chronologia, mijanie się z prawdą, brak konkretów),
  • błędy formalne (plik z CV o niewłaściwej nazwie, mail wysłany z nieformalnego adresu email, brak klauzuli o danych osobowych
  • błędy wizualne (nieodpowiednia kolorystyka, nieczytelna, nieodpowiednia  czcionka, chaos wizualny),

Ostateczna treść i atrakcyjność  Twojego CV oczywiście zależy również od tego, co możesz tam wpisać, czym możesz się pochwalić. Wyszukując jednak i pozbywając się ze swojej cefałki powyższych błędów unikniemy szybkiego odrzucenia naszego CV, a wręcz możemy mieć pewność, że zostanie ono przeczytane. Po ogarnięciu tych kwestii, dalsze powodzenie twojej aplikacji, zależy już w głównej mierze od tego, co masz do zaoferowania.

O tym, jakie błędy kandydaci popełniają w CV, a także jak ich unikać, możesz przeczytać w naszym praktycznym eBooku“Jak stworzyć piekielnie skuteczne CV”. Znajdziesz w nim również przykłady odpowiednich cefałek oraz mnóstwo innych, cennych porad związanych z ich tworzeniem. 

Przygotuj oryginalne CV, ale spełniające wymogi formalne

Przy użyciu dzisiejszych programów i kreatorów CV, śmiało możesz nieco poszaleć z jego wyglądem graficznym, nie zapomnij jednak, że jego główną funkcją jest przekazanie jak najbardziej wartościowych informacji na temat Twojej osobyJeśli tworzysz CV w jakimś programie (np. Word, Corel) – przypilnuj, by treść była czytelna i odpowiednio rozłożona. Pomóc Ci w tym może skorzystanie z kreatora, w którym szablony domyślnie skonstruowane są w estetyczny, przyjazny dla oka sposób, a poszczególne sekcje są w nim odpowiednio ułożone. Ty musisz jedynie wypełnić poszczególne pola odpowiednim tekstem.

 Jednym z najlepszych kreatorów, który daje Ci ponad 100 kombinacji szablonów jest CVworks. Poza prostym, łatwym w obsłudze interfejsem znajdziesz tam również wskazówki na poszczególnych etapach wypełniania Twojego CV. 

Uzupelnij-dane-korzystajac-ze-wskazowek-i-podpowiedzi-6.gif

Zawsze wyróżniaj najważniejsze informacje, a z tych nieistotnych dla danej rekrutacji zwyczajnie zrezygnuj. Nie będziesz zamartwiać się tym czy Twoje CV zmieści się na 3 stronach, jeśli zwyczajnie ograniczysz jego zawartość do wymagań. podanych w ogłoszeniu. Nie musisz sztampowo wypełniać wszystkich rubryk, które znalazłeś we wzorze CV. Nie wpisuj w zakładce hobby klasycznej trójcy: „sport, muzyka i czytanie książek” – takie informacje nie mówią o Tobie nic wyjątkowego, lepiej wykorzystać to miejsce na wpisanie tego, co faktycznie może wzbudzić zainteresowanie rekrutera, o którym potem porozmawiacie na rozmowie.

Nie wysyłaj listu motywacyjnego, jeżeli kopiujesz go z internetu

 Jeśli firma tego wymaga – wykorzystaj go, jako dodatkowe narzędzie, które daje szansę na zaprezentowanie się w sposób ciekawy. Odnieś się w nim do konkretnych doświadczeń zawodowych: nie wystarczy napisać, że brało się udział w przygotowaniu projektu na zajęcia z logistyki, ale warto dodać, jakie dokładnie zadania realizowałeś w ramach tego projektu i czego się dzięki temu nauczyłaś/eś. Jeśli studiujesz rachunkowość i finanse nie pisz, że staż w dziale obsługi klienta jest powiązany z Twoim kierunkiem studiów – lepiej napisz, że Twoje umiejętności analityczne oraz doskonała znajomość arkuszy kalkulacyjnych na pewno pomogą w przygotowywaniu planów dostaw dla klientów. W tych kilku zdaniach masz szansę przedstawić wartość swojej kandydatury przyszłemu pracodawcy – nie zmarnuj jej na kolejne “kopiuj/wklej”. 

Bądź konkretny/a – nie lej wody, nie ściemniaj 

Nawet, jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę doświadczony rekruter szybko zauważy Twoje braki. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego – nawiązują do konkretnych sytuacji ze studiów, czy życia prywatnego, w których np. miałeś okazję pełnić rolę lidera, lub zarządzać czasem. Nie pisz, o cechach, których nie posiadasz, ponieważ z czasem i tak da się je zweryfikować, a jeśli faktycznie chcesz podkreślić swoje zalety np. dobrą samoorganizację – podaj na to od razu konkretny przykład – nie lej wody. 

Pamiętaj o sile internetu

Wykorzystaj portale społecznościowe, żeby stworzyć swój profesjonalny profil zawodowy, nie zaniedbuj ich, zwłaszcza jeśli ubiegasz się o ważne dla Ciebie stanowisko. Twoje konto na portalach dla osób szukających pracę powinno być rozszerzeniem CV. Wymień tam swoje najważniejsze umiejętności, zapisz się do grup dyskusyjnych, które realnie Cię interesują przez co możesz pochwalić się dodatkową aktywnością w danym obszarze tematycznym. 

3 Social Media Stocks to Keep an Eye On | Nasdaq

Pamiętaj również, by zadbać o swój wizerunek na swoich prywatnych profilach np. na Facebooku czy Instagramie. Nie zapomnij o usunięciu czy ukryciu tych zdjęć, które mogłyby wpływać negatywnie na odbiór Twojej osoby (np. zdjęcia z imprez).

Bądź aktywny/a, stosuj profilaktykę zawodową

Dobrą praktyką jest regularne uprawianie swego rodzaju profilaktyki zawodowej. Sprawdzaj na bieżąco, jak kształtuje się rynek pracy, jakie kwalifikacje są teraz pożądane, analizuj oczekiwania różnych firm na podobnych, interesujących Cię stanowiskach, a przede wszystkim sprawdź, jak Ty i Twoje kwalifikacje odnajdujecie się w obecnej sytuacji.

Ciekawym sposobem, by trenować autoprezentację i wyzbyć się stresu związanego z poszukiwaniem pracy jest też pójście raz na jakiś czas na “testową” rozmowę kwalifikacyjną. Nawet, jeśli nie do końca interesuje Cię praca w tej firmie, pozwoli Ci to nie wypaść z wprawy, lepiej poznać specyfikę rekrutacji i przede wszystkim dobrze przygotuje psychicznie na kolejną rozmowę.

Nie zapomnij, że praca nad sobą i swoim miejscem na rynku pracy wymaga znacznie więcej pracy niż przeczytanie jednego artykułu. Warto skorzystać z przystępnej wiedzy w postaci kursów czy szkoleń online. 

Koniecznie sprawdź nasze najlepsze w tym temacie kursy Szymona Lacha – rekrutera z wieloletnim doświadczeniem. 

Dzięki nim całkowicie wyzbędziesz się stresu związanego z szukaniem pracy, a co najważniejsze – w końcu znajdziesz tą wymarzoną.

Leave A Comment

Your email address will not be published.