Profesjonalnie wykonane CV i list motywacyjny jest połową sukcesu. I właśnie ta połowa sukcesu niezbędna jest do tego, aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. 

Niestety wiele kandydatów cały czas o tym zapomina… Dzisiejszy rynek pracy kreuje wiele oczekiwań, potrzeb i wzajemnych relacji między pracownikami a firmami. Pracodawca poszukując przyszłego pracownika na konkretne stanowisko, zamieszcza w ofercie, poza kluczowymi informacjami, przede wszystkim oczekiwania w stosunku do potencjalnego kandydata i jego kompetencji. 

Tworząc zatem swoje dokumenty aplikacyjne, musisz zadać sobie kilka ważnych pytań:

Może zainteresuje Cię także ten wpis: 5 kompetencji, które pomogą Ci rozwinąć karierę

Gdzie chcesz znaleźć znaleźć pracę – w jakiej branży i na jakim stanowisku?

Jeżeli nie odpowiemy sobie na podstawowe, zarazem najważniejsze pytanie, nie będziemy potrafili właściwie sprecyzować ani profilu zawodowego ani tego jak odpowiedzieć na zapotrzebowanie pracodawcy. Patrząc na swoje CV i ofertę pracy postawmy się na chwilkę na miejscu pracodawcy i odpowiedzmy na pytanie “Czy to jest odpowiedni kandydat do pracy na tym stanowisku?”.

Jeżeli z CV nie wynika, że spełniasz oczekiwania oferty pracy, posiadasz określone kluczowe kompetencje, a twój profil zawodowy nie za bardzo odpowiada branży, do której aplikujesz, Twoja aplikacja może zostać odrzucona bez większego zainteresowania nią. 

Ustalenie celu i kierunku rozwoju zawodowego jest kluczowym etapem w przemyślanym procesie budowania kariery.

 

To dzięki niemu możemy planować nasze działania i kolejne kroki tak, by starać się je realizować, w dużym skrócie robimy to w bardziej świadomie. Finalnie mamy większą kontrolę i decyzyjność nad tym jak ma wyglądać nasze życie zawodowe. 

Czym możesz się pochwalić, aplikując na to stanowisko? 

Kolejną kluczową informacją dla pracodawcy, po wstępnej weryfikacji Twojego profilu, będzie to, czy wyróżniasz się czymś na tle innych kandydatów, co mogłoby zwiększyć zainteresowanie Twoją kandydaturą. 

Tutaj warto właśnie mieć umieszczenie takich elementów jak np. osiągnięcia w dotychczasowych pracach, zrealizowane projekty, udział w branżowych wydarzeniach czy swoje sukcesy (np. świetny wynik sprzedażowy).

W CV jest wiele przestrzeni, w której można ująć swoje pozytywne cechy i w odpowiedni sposób je zaprezentować. W świecie, w którym na co dzień jesteśmy przebodźcowani, mamy mnóstwo informacji do zapamiętania, a wciąż brakuje na to czasu, również rekruterzy pracują inaczej. Przeglądając setki dokumentów aplikacyjnych, zwrócą uwagę tylko na te, które będą odpowiednio sprecyzowane, nowoczesne i będą robiły “dobre wrażenie”. Jak zawsze podkreślamy, osoby przeglądające CV, mają na to ograniczony czas, trzeba im zwyczajnie “pomóc” w zauważeniu Ciebie jako odpowiedniego kandydata. 

Co sprawia, że masz dostać tę pracę? 

Jak wspominamy wyżej, rekruter często nie ma czasu na poświęcenie odpowiednio dużej ilości dla każdego kandydata. Często o dalszym czytaniu naszego CV decyduje dosłownie pierwsze kilkadziesiąt sekund czytania – przede wszystkim celu zawodowego oraz wstępna weryfikacja naszych kompetencji, jeśli już na tym etapie zainteresujemy pracodawcę, możemy być pewni, że przeczyta dokładnie nasz dokument.

 Co jednak, jeśli mamy bogate doświadczenie, świetny cel zawodowy oraz odpowiednio rozpisane i wyróżnione kluczowe informacje, ale kuleje forma graficzna, a całość jest kiepsko czytelna? 

No właśnie. Chcąc lub nie chcąc, musimy liczyć się z tym, że jeśli nasze CV ma zostać zauważone, poza bogatą zawartością musi być również schludne, czytelne i nowoczesne. Odpowiednia oprawa graficzna czy dobrze wykonane zdjęcie, pozwoli jeszcze przed rozmową zaprezentować nas jako osoby dokładne, profesjonalne, podchodzące do swoich obowiązków w taki sposób. 

Zanim dostaniemy zaproszenie na rozmowę i pracodawca będzie mógł zobaczyć nas na żywo, przygotowanych, w schludnym ubiorze i zanim będziemy mogli opowiedzieć coś na swój temat, będzie miał przed sobą jedynie zwykłą kartkę papieru czy plik PDF w komputerze. 

Zróbmy tak, by ten plik oraz wysłana wraz z nim do rekrutera wiadomość, w ten sposób kreowała już od samego początku nasz wizerunek. Zwiększamy swoje szanse na skuteczne działanie CV, poświęćmy na jego napisanie odpowiednio dużo czasu i pamiętajmy o wszelkich koniecznych elementach. 

CE-KWADRAT-619470f65da12c739.gif

Czy całe Twoje dotychczasowe doświadczenie i edukacja są odpowiednie na to stanowisko?

Jest to pytanie, na które dość ciężko odpowiedzieć jednoznacznie.

Wszystko zależy od tego jak bogate jest Twoje doświadczenie i jak możesz je wykorzystać w nowej pracy. Nie pozbywaj się totalnie ze swojego CV informacji o dotychczasowych pracach, które potencjalnie nie zgadzają się z profilem stanowiska, o które się ubiegasz. Każde z nich może mieć wartość dla nowego pracodawcy, ważne jednak, by wybrać tylko te umiejętności czy sukcesy, które mogą być przydatne w nowym miejscu pracy. 

Kluczowe jest to żeby swoje doświadczenie dobrze “ubrać w słowa” i złapać pewnego rodzaju wyczucie, kiedy o czymś warto pisać, a w jakich przypadkach pominąć niektóre informacje, które są zbędne i tylko zajmują miejsce w naszym dokumencie. Dobrym przykładem popularnego błędu jest wymienianie przez kandydatów wszystkich obowiązków, które miało się w poprzedniej pracy. 

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, który może nie przynieść żadnych pozytywnych rezultatów. Jeśli aplikujesz na stanowisko np. kierownika biura (Office Manager), to wypisanie wszystkich obowiązków pracy kelnera w wakacje 10 lat temu, będzie totalnie zbędne, ale może akurat, któraś cecha, umiejętność nabyta w tej pracy, może zostać krótko ujęta. 

Czy doświadczenie musimy układać chronologicznie?

Niekoniecznie jest to obowiązkowe, ale taki jest ogólnoprzyjęty standard.

Pamiętaj, że rekruter ma mało czasu, zatem opisz najwyżej albo ostatnie miejsce pracy (czyli domyślnie najdalszy punkt Twojej kariery zawodowej) lub to, które najbardziej odpowiada profilem na dane stanowisko.

W przypadku wykształcenia, szkoleń oraz wszelkich kursów, również przyjętym jest układanie tych informacji chronologicznie. Jeszcze w przypadku edukacji ma to sens, jednak jeśli chodzi o dodatkowe kursy i szkolenia, powinniśmy zwrócić uwagę rekrutera na te, które w największym stopniu mogą zaplusować przy aplikacji na to stanowisko. 

Uzupelnij-dane-korzystajac-ze-wskazowek-i-podpowiedzi-6.gif

Umiejętności, znajomości języków i zainteresowania – czy muszę to wszystko wpisywać? 

Na to pytanie też nie da się odpowiedzieć jednoznacznie 

Każdy z nas jest zupełnie inny, każdy z nas aplikuje do różnych firm, na różne stanowiska w różnych branżach. 

Każdy ma inny zbiór doświadczeń i kompetencji, a także inne cele czy osiągnięte sukcesy. Mając nawet identyczne kompetencje, wykształcenie i doświadczenie jak np. inny kandydat, możemy zaprezentować swoją kandydaturę w zupełnie inny sposób niż on. 

Starajmy się nie kopiować wszystkiego co mają inni. Wiadomo trzymajmy się kluczowych standardów, ale bądźmy indywidualistami, pokażmy się z ciekawej strony, dajmy szansę się poznać. 

Znajomości języków niewątpliwie są obecnie jedną z podstawowych informacji, pamiętaj żeby ją oczywiście zamieścić i być tutaj totalnie szczerym. Umiejętności językowe łatwo zweryfikować już na pierwszej rozmowie 🙂 

Zainteresowania w CV? 

Jak najbardziej! Ale jeśli masz napisać: “Kino, Muzyka, Sport”, to faktycznie może lepiej pozostaw to miejsce puste 🙂 Tak zapisane hobby z pewnością nie zainteresuje rekrutera, nie pokaże Twojej wyjątkowości, pokaże tylko to, że nie za bardzo się postarałeś w tej sekcji i na szybko wrzuciłeś te standardowe hasła. 

Zawsze opisując nasze zainteresowania dajmy się poznać z ciekawej strony, rozwińmy je. Napisz jakiego rodzaju muzyki słuchasz, albo filmy jakiego reżysera najbardziej lubisz, nie używaj ogólników. Kto wie, może akurat rekurter ma podobne zainteresowania do Ciebie i przez to zaciekawi go Twoje CV? 

Przeczytaj także wpis: Daj się poznać przyszłemu pracodawcy z pasjonującej strony!  

To samo tyczy się również kluczowych umiejętności, wypisywanych często w CV jako obszerna lista. Ogranicz się tutaj do tych pozycji, które mogą być uznane za przydatne w nowej pracy. Tak samo jak w przypadku zainteresowań, unikaj tych sformułowań, które często przewijają się u kandydatów, a nic nie wnoszą do Twojej aplikacji, a zajmują jedynie cenną przestrzeń. 

Wiele osób nie wie, dlaczego po wysłaniu CV nie otrzymują odpowiedzi od pracodawcy, bądź po prezentacji na rozmowie, nie otrzymują oferty pracy. 

Zamiast wysyłać kolejne 100 bezwartościowych cefałek, warto zatrzymać się na moment i zadać sobie pytanie… Co robię nie tak? 

Powodów może być wiele, ale to CV jest naszą przepustką do dalszych etapów procesu rekrutacyjnego i musimy nad nim pracować. Jeśli stworzysz je świadomie, dokładnie weryfikując swoje kompetencje i zachowasz przy tym wszystkim estetykę, z pewnością wyróżnisz swoją osobę spośród innych aplikacji. 

Nigdy nie lekceważ CV, nie leć na ilość, lecz na jakość. Dopasowuj je każdorazowo do nowej firmy, do nowego ogłoszenia, nawet na tej płaszczyźnie pokaż, że się starasz.

Wbrew pozorom zaoszczędzisz sporo czasu, zarówno swojego, nie jeżdżąc na rozmowy, które nie przynoszą rezultatów, oraz rekrutera, który musi tę rozmowę przeprowadzić (o ile do niej dojdzie :)) 

A jak już do niej dojdzie, bądź odpowiednio przygotowany, skorzystaj z kursów w Career Academy o tej tematyce: