Dane osobowe w CV – jakie i kiedy umieszczać, czego nie wpisywać

Dane osobowe (inaczej personalne) to zbiór najważniejszych informacji, które pozwalają zindetyfikować Cię jako osobę fizyczną.  Na zmianę używa się tych dwóch nazw, a część w której umieszczamy te informacje często nazywana jest metryczką. Wbrew pozorom sprawa nie jest taka łatwa, a duża cześć kandydatów nawet porządnie nie zastanowi się co wpisać w tej części CV. Stąd istnieje wiele błędnych przekonań o tym co powinno się tu znajdować.  Jeśli zastanawiasz się:
 • czego nie umieszczać w tej sekcji 
 • jakie dane osobowe są istotne dla pracodawcy
 • które informacje mogą Ci zazkodzić
odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie.

W tym artykule dowiesz się:

Zanim zabierzesz się za robienie nowego CV koniecznie przeczytaj: Czy można zrobić skuteczne CV w 10 minut

Czy w CV muszą być dwa imiona?

We wszystkich dokumentach aplikacyjnych obligatoryjnie należy podać swoje imię i nazwisko, zawsze w takiej kolejności. Jeżeli na co dzień korzystasz jedynie z pierwszego imienia, nie musisz podawać pozostałych, chyba że korzystasz z nich aktywnie w codziennym życiu.

Czy w cv należy podawać datę urodzenia?

Wpisywanie daty urodzenia nie jest obowiązkowe w CV, rekruter jednak może o nią dopytać. Umieszczenie tej informacji zajmuje cenne miejsce, które może być wykorzystane na coś innego. 

Brak tych danych w CV nie dyskwalifikuje Twojego CV, a czasem wręcz przeciwnie. 

Jeśli firma będzie wymagała tej informacji z pewnością Cię o nie poprosi. Pracodawca może prosić o Twoją datę urodzenia na podstawie art. 221 § k.p., zgodnie z którym firma może od Ciebie zażądać informacji takich jak:

 • imię (imiona) i nazwisko,
 • imiona rodziców,
 • datę urodzenia,
 • adres do korespondencji,
 • wykształcenie,
 • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Dodatkowo, żeby zweryfikować podane informacje, pracodawca może także poprosić Cię o takie dokumenty jak:  

 • wypełniony kwestionariusz osobowy, 
 • dokumenty potwierdzające kwalifikacje, 
 • inne zaświadczenia i dokumenty, 
 • świadectwa pracy. 

Jednak jeszcze raz PODKREŚLAMY, nie masz obowiązku wpisywania daty urodzenia CV. W niektórych firmach podanie tych informacji w CV może nie być nawet mile widziane. Wg art. 183 § k.p., zapisy antydyskryminacyjne nakazują równe traktowanie w zakresie warunków zatrudnienia, nawiązania stosunku pracy i dostępu do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie można zatem przy rekrutacji również różnicować kandydatów m.in. ze względu na wiek. 

Uzupelnij-dane-korzystajac-ze-wskazowek-i-podpowiedzi-8.gif

Formularz z danymi – kreator CVworks 

Adres w CV – dodać czy nie dodawać?

Zastanawiasz się czy w CV musi być Twój adres? Dodawanie adresu zamieszkania do CV zostało w naszych nawykach jeszcze z czasów, gdy nie korzystaliśmy w tak dużym stopniu z komunikacji cyfrowej. Wiadomości były wtedy dostarczane często listownie, tradycyjną pocztą (w tym również dokumenty aplikacyjne) i podanie tych danych miało swoje uzasadnienie.

Obecnie komunikacja wygląda zupełnie inaczej. Rekruterzy raczej stawiają na kontakt drogą mailową lub telefoniczną.

Podawanie adresu zamieszkania jest zatem w tym przypadku całkowicie zbędne. Dodatkowo, obecnie przepisy RODO mówią o dowolności w podawaniu danych osobowych, stąd też nikt nie może wymagać od kandydata zamieszczenia w CV adresu zameldowania czy zamieszkania. 

Jeśli już podamy adres, niezwykle ważne jest to by podać adres zamieszkania, ponieważ podanie niewłaściwego adresu (np. zameldowania), wprowadzi rekrutera w błąd. Może uznać, że jeśli mieszkasz zbyt daleko od miasta, do którego złożyłeś aplikację, to albo popełniłeś błąd przy wysyłaniu CV, albo możesz mieć problemy z dojazdem do miejsca pracy. W niektórych przypadkach może to stanowić o odrzuceniu danej aplikacji. 

W jakich przypadkach wypada podać adres? 

Jeśli jednak przykładowo jesteś z innej miejscowości i wyrażasz gotowość przeprowadzki do miasta, do którego aplikujesz, musisz wtedy zaznaczyć taką “gotowość do przeprowadzki” w swoim CV.

Dzięki temu z pewnością zwiększymy swoje szanse w tym zakresie. 

Gdzie powinna znajdować się sekcja dane osobowe w CV?

Sekcja z Twoimi danymi powinna znajdować się u góry Twojego dokumentu w widocznym miejscu. Ostateczne ułożenie (z prawej, czy z lewej strony) zależy już od układu graficznego CV, ważne jednak, by rekruter nie miał problemu z odnalezieniem tych danych i były one zauważalne na pierwszy rzut oka. 

Projekt-bez-tytulu-1.gif

Szablon CVworks

Co musi zawierać sekcja dane osobowe w CV?

Część poświęcona na dane osobowe powinna zawierać przede wszystkim: 

 • imię i nazwisko  
 • nazwę stanowiska
 • numer telefonu
 • adres e-mail
 • link do social media / strony internetowej / portfolio (np. LinkedIN )

Imię i nazwisko – czy coś jeszcze w CV? 

Wpisanie imienia i nazwiska w CV jest oczywiste, tak samo jak jego odpowiednie wyeksponowanie. Imię i nazwisko musi znajdować się najlepiej u góry strony (chyba, że układ graficzny stanowi inaczej) w łatwo dostrzegalnym miejscu, a dodatkowo może być wyróżniony użyciem innej lub większej czcionki. 

A co z tytułami naukowymi w CV? Wpisywać czy nie wpisywać? 

Tytuły naukowe nie są konieczne w CV, a w większości przypadków wręcz niestosowne. Przede wszystkim nie wpisuj żadnego tytułu naukowego, który nie jest powiązany z pracą, o którą się ubiegasz. 

Przykładowo jeśli masz tytuł magistra farmacji, który jest wymogiem formalnym w ubieganiu się o stanowisko kierownika apteki, wpisanie takiego tytułu jest raczej obowiązkowe. Dodatkowo jeśli chcesz podkreślić ten tytuł, ubiegając się o stanowisko, na którym ten tytuł będzie świadczył o Twojej konkurencyjności (np. mgr dietetyki, fizjoterapii) również warto umieścić ten przedrostek. 

Jeśli posiadasz pracę doktora, a nie ubiegasz się o pracę w ośrodku naukowym / akademickim, podanie tytułu naukowego nie jest konieczne. 

Jeśli jesteś lekarzem szukającym pracy i masz doktorat, tym bardziej powinieneś się tym pochwalić przed imieniem. 

Nazwa stanowiska w CV? Jak ją umieścić? 

Umieszczenie pod imieniem i nazwiskiem stanowiska, o które się ubiegasz to kolejny profesjonalny zabieg, który możesz zastosować w swoim CV. Dzięki temu wyróżnisz się na tle innych kandydatów, pokażesz, że Twoje CV zostało spersonalizowane pod dane ogłoszenie oraz pokażesz swoją gotowość do objęcia tego stanowiska. 

Jak napisać w CV stan cywilny?

Z koniecznością podania danych dotyczących naszego stanu cywilnego spotkamy się często przy kwestiach związanych z bankowością, kredytem, zakupem ubezpieczenia czy sprawach urzędowych. Czy stan cywilny jest zatem wymagany w CV?

Nie jest! Nie ma żadnego obowiązku podawania Twojego stanu cywilnego, a wręcz jest to całkowicie zbędna i niemile widziana w CV informacja. 

Dlaczego nie dodawać stanu cywilnego w CV? 

Najważniejsze jest to, że nie musisz tego robić, poza tym tracisz miejsce, które możesz wykorzystać na inne informacje, a przede wszystkim CV ma być rozpatrywane przez pracodawcę wyłącznie pod kątem Twoich kompetencji. Dlatego też ta informacja jest zupełnie zbędna i nic nie wnosi. 

Jeśli wysyłasz CV w języku angielskim, wpisanie tych danych personalnych będzie błędem, przez które Twój dokument może zostać odrzucony z rekrutacji z przyczyn formalnych. W Anglii istnieje prawo, które zakazuje dyskryminacji kandydatów m.in. ze względu na stan cywilny. 

Czy w CV pisać o dzieciach?

Czy wpisywanie do CV faktu posiadania dzieci jest błędem?

Teoretycznie nie, ale ta informacja, podobnie jak dane dotyczące Twojego stanu cywilnego, jest całkowicie zbędna. Jeżeli poszukujesz pracy w Polsce albo krajach anglojęzycznych, całkowicie zrezygnuj z podawania tej informacji. Z punktu widzenia rekrutacji nie jest to istotna wiadomość dla przyszłego pracodawcy. Taki temat może wyjść ewentualnie na rozmowie, gdzie można go oczywiście podjąć. 

W niektórych krajach dodanie informacji o dzieciach jest akceptowalne – np. w Niemczech, natomiast też nie jest wymogiem. 

Kandydaci często podają też inne informacje, których dodanie w CV, nie tylko jest źle odbierane, ale również zbędne. 

Art. 183a. § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jak możesz się domyślić, podobną, równie wrażliwą kwestią, będzie również dodanie informacji o stanie cywilnym, dzieciach, a także wyznaniu. 

Pracodawcy nie powinno interesować Twoje wyznanie, a tym bardziej nie może mieć to wpływu na zatrudnienie.

Czy wpisywać obywatelstwo? 

Kolejną informacją, którą kandydaci często dodają do CV, jest kraj pochodzenia. Jeśli ubiegasz się o pracę w danym kraju w sposób legalny, Twoje obywatelstwo również nie interesuje rekrutera. 

Z danych, które zdarza nam się podawać, regularnie widywanym w CV jest również numer PESEL, który oczywiście nie jest i nie może być w żaden sposób wymagany.  Jest on dość wrażliwą informacją, której powinniśmy chronić i nie podawać jej przy wszystkich możliwych formalnościach.

Czy dodawać do CV social media? 

Jeśli chcesz się pochwalić swoim profilem na LinkedIn lub internetowym portfolio (np. grafik, programista itd.) w tym miejscu śmiało możesz je dodać. 

W wielu przypadkach może to być niezwykle pozytywnie odebrany punkt Twojego CV. Pamiętaj jednak, by przed rekrutacją zadbać o aktualność i wygląd swoich profili, unikaj nieformalnych kont z takich aplikacji jak Facebook czy Instagram.

Pamiętaj, że w CV Twoje miejsce jest ograniczone, nie marnuj go zatem na niepotrzebne informacje w metryczce, która zajmuje zbędnie dużo miejsca. Zachowaj je lepiej na czytelne rozłożenie pozostałych sekcji Twojego CV. 

By stworzyć profesjonalne i schludne CV skorzystaj z kreatora CVworks!

CE-KWADRAT-4.gifNie zapomnij także wyróżnić przede wszystkim numer telefonu i adres e-mail, by rekruter nie musiał ich szukać, chcąc zaprosić Cię na rozmowę 🙂 

Teraz już wiesz o wiele więcej o tej sekcji w CV. Jak widać, dobrze opisana sekcja danych osobowych nie jest taka prosta, jak wydaje się wielu kandydatom.

Wykorzystaj to! Poświęć chwilę na poprawienie danych kontaktowych w Twoim CV, a zwiększysz swoje szanse na pracę.

Pamiętaj również o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

By dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego artykułu na ten temat: Jaka klauzula CV w 2021 roku? – informacje i wzór RODO