Fioletowa wiewiórka to funkcjonujące wśród rekruterów określenie na kandydata idealnie dopasowanego do wymogów oferty pracy. Nie tak łatwo jest być fioletową wiewiórką!

Jest to zjawisko tak rzadko spotykane, że zachodzi podejrzenie, czy wgl istnieje. Ale zapewniamy, że istnieje można ją spotkać w gęstym lesie kandydatów na rynku pracy. 

W ponad 60% ogłoszeń o pracę, odpowiadające doświadczenie zawodowe jest obligatoryjnym wymogiem otrzymania danego stanowiska. 

Z jednej strony, nie zawsze łatwo jest zdobyć wymagane doświadczenie, co może być dla niektórych frustrujące i jest tematem wielu dyskusji, z drugiej jednak ciężko dziwić się pracodawcom, że chcą zatrudnić osobę, która w swoim życiu wykonywała już podobne obowiązki. 

Bo czy korzystając z usługi mechanika, wybierzesz w pierwszej kolejności tego sprawdzonego, poleconego przez wiele osób, z dużym doświadczeniem, czy postawisz na nieznany zakład mechaniczny?  Z dużą pewnością zdecydujesz się na pierwszą opcję. Pracodawcy kierują się podobnymi przesłankami. 

Czy zatem sekcja doświadczenia to najważniejszy punkt Twojego CV?

Dużo zależy od wymagań zawartych w ogłoszeniu, jednak istotne jest też to, jak swoje dotychczasowe doświadczenie zaprezentujesz. 

W tym artykule dowiesz się:

Co jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia? 

Pamiętaj, że w tym miejscu, poza opisem zajmowanych stanowisk, możesz poc

hwalić się też wolontariatami, praktykami, działaniami studenckimi, stażami i innymi formami zajęć, podczas których można nabyć różne umiejętności. 

Warto mieć na uwadze, że rekruterzy przy wstępnej selekcji, na jedno CV poświęcają mniej niż minutę i muszą w tym czasie wyłowić najważniejsze informacje, które przekonają ich o tym, że jesteś dobrze rokującym kandydatem. Treść zawsze musi być zwięzła i konkretna. 

Dlatego nawet jeśli Twoje doświadczenie nie jest za duże opisuj wszystko w sposób czytelny, bez zbędnego lania wody, skupiając się na zakresie obowiązków oraz wypunktowując to, czego nauczyła Cię dana praca. 

Co zrobić, jeśli moje CV ledwo mieści się na 3 stronach? 

Przemyśl, czy wszystkie informacje, które chcesz zamieścić w swoim CV są rzeczywiście niezbędne przy ubieganiu się o to konkretne stanowiska. Staraj się wybierać jedynie te etapy w swojej karierze zawodowej i te umiejętności, które odpowiadają na treść ogłoszenia Przykładowo, aplikując na stanowisko menedżera, nie wpisuj, że pracowałeś jako kelner 10 lat temu w wakacje :). W ten sposób zaoszczędzisz również sporo miejsca w swoim CV, a przede wszystkim nakierujesz rekrutera na to, co najbardziej istotne w Twojej kandydaturze. 

Przy tworzeniu CV możesz skorzystać z kreatora CVworks, który pomoże Ci krok po kroku stworzyć odpowiednio skrojone pod Ciebie CV.

Uzupelnij-dane-korzystajac-ze-wskazowek-i-podpowiedzi-8.gif

Jak zdobyć doświadczenie, którego nie mam?

Jasnym jest, że warunku doświadczenia nie da się przeskoczyć – jeśli go nie masz, nie dostaniesz pracy… teraz.

To wymaga czasu, ale nie jest niemożliwe. Wystarczy, że postawisz sobie cel, wyznaczysz termin jego zrealizowania i krok po kroku zaczniesz kompletować umiejętności, których brakuje Ci do zdobycia pracy w wymarzonym zawodzie.

Zapisz się do grup, które zajmują się interesującymi Cię zagadnieniami, bądź aktywny, zdobywaj wiedzę od innych, spróbuj zrealizować jakiś projekt sam lub we współpracy z innymi, zapisz się na certyfikowane szkolenia.

5 Tips on Effective Networking: Digitally or In-Person

Każda z tych aktywności pozwala Ci zdobyć doświadczenie, a samo podejmowanie takich działań pokazuje rekruterowi, że jesteś osobą ambitną i gotową do nauki. Warto rozwijać kompetencje na własną rękę, a dzisiejszy świat oferuje nam wiele możliwości, trzeba jedynie chcieć po nie sięgać. Coraz więcej działań możemy i musimy podejmować sami, a każde z nich może dodatkowo zaplusować w Twojej aplikacji. 

Tak więc nie bój się rozwijać samodzielnie, pomyśl jakie umiejętności mogą pomóc Ci w zdobyciu wymarzonej pracy i zacznij je zdobywać!

Leave A Comment

Your email address will not be published.