Odpowiedź na to pytanie, jak w wielu przypadkach, brzmi – to zależy!

A zależy od tego, jak bardzo jej potrzebujesz…

W najlepszej sytuacji są na pewno osoby, którym widmo utraty pracy nie zagraża w tak dużym stopniu, ale wybrały właśnie ten niefortunny moment na poszukiwanie nowej, lepszej pracy. Kryzys wcale nie musi tych planów przekreślać, a nawet jeśli odsunie je w czasie, to i tak dobra okazja, by jeszcze lepiej się przygotować, zbadać oczekiwania pracodawców, przeanalizować ofert pracy i zweryfikować, a także uzupełnić swoje kompetencje. 

Wykorzystaj ten moment, żeby stworzyć solidną strategię dla swojej kariery i upewnij się, że to odpowiedni czas, żeby zacząć ją wdrażać. 

W tym artykule dowiesz się:

Zobacz także: 5 kompetencji, które pomogą Ci rozwinąć karierę

Straciłem pracę przez COVID, co dalej? 

No dobra, ale przyszedł COVID-19, rynek pracy wywrócił się do góry nogami, wielu z nas straciło pracę niemal natychmiastowo, a taka sytuacja nie pozwalała na komfortowe, niespieszne poszukiwanie nowego zatrudnienia.

I tu najczęściej zmuszeni jesteśmy łapać “co się da” i właściwie nie ma w tym nic złego. Znajdując się w takich okolicznościach, warto pamiętać, w jakim kierunku chcesz rozwijać się zawodowo i starać się gromadzić maksymalnie dużo doświadczenia i umiejętności, które mogą przydać się w wymarzonej branży – nawet na stanowisku, które nie jest z nią bezpośrednio związane.

Jeśli podejmujesz tymczasową pracę, z którą nie wiążesz większych perspektyw, nie zasiedź się! Pamiętaj, że masz jeszcze wiele możliwości uprawiania swego rodzaju profilaktyki zawodowej.

Jak przygotować się do zmiany pracy?

Sprawdzaj na bieżąco, jak kształtuje się rynek pracy, jakie kwalifikacje są teraz pożądane, analizuj oczekiwania różnych firm na podobnych, interesujących Cię stanowiskach, a przede wszystkim sprawdź, jak Ty i Twoje kwalifikacje odnajdujecie się w obecnej sytuacji. 

Dobrym sposobem, by trenować autoprezentację i wyzbyć się stresu związanego z poszukiwaniem pracy jest też pójście raz na jakiś czas na “testową” rozmowę kwalifikacyjną. Nawet, jeśli nie do końca interesuje Cię praca w tej firmie, pozwoli Ci to nie wypaść z wprawy, lepiej poznać specyfikę rekrutacji i przede wszystkim dobrze przygotuje psychicznie na kolejną rozmowę. 

W dobie kryzysu i nie tylko, w czasach, kiedy nasze życie niemal przeniosło się do sieci, zwróć szczególną uwagę, by odświeżać regularnie swoje profile społecznościowe (przede wszystkim LinkedIN) i zadbać o swój wizerunek. Wiele firm przeprowadza teraz rekrutacje przez internet, więc to, jak “wyglądasz” w sieci, może mieć kluczowe znaczenie.

O tym, jak zbudować strategię kariery i jak nią właściwie zarządzać dowiesz się z kursów Michała Łęgowskiego i Wojtka Paździora:

https://youtu.be/F0bPQDI1Gvwhttps://youtu.be/xoLov891XO4

Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy po koronawirusie? 

Tego do końca nikt nie jest w stanie przewidzieć. Jeszcze przed rokiem sytuacja wydawała się nieco mniej skomplikowana, a całość miała wrócić do normy szybciej. Tak się jednak nie stało i nie potrafimy odpowiedzieć na to czy i kiedy wróci “normalność” w tym aspekcie naszego życia. 

Istotne jest jednak to, by przysłowiowo nie stać w miejscu i i wykorzystać ten czas na swój rozwój, by być gotowym na wszelkie wyzwania w przyszłości.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie tworzenia CV, przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej lub określania swoich naturalnych predyspozycji, które mogą pomóc Ci zdobyć pracę, sprawdź te kursy Career Academy:

Skuteczne CV

Skuteczne CV

Zobacz kurs
Jak znaleźć pierwszą pracę w zawodzie lub zmienić branżę

Jak znaleźć pierwszą pracę w zawodzie lub zmienić branżę

Zobacz kurs
Wyznaczaj swoje cele i ciesz się z każdego sukcesu

Wyznaczaj swoje cele i ciesz się z każdego sukcesu

Zobacz kurs
Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Zobacz kurs
Zhackuj (wideo)rozmowę rekrutacyjną

Zhackuj (wideo)rozmowę rekrutacyjną

Zobacz kurs
Jak zarządzać rozwojem zawodowym?

Jak zarządzać rozwojem zawodowym?

Zobacz kurs
Strategiczne zarządzanie karierą

Strategiczne zarządzanie karierą

Zobacz kurs

Leave A Comment

Your email address will not be published.